V Moskvě vrcholí oslavy konce druhé světové války

Zatímco západní a střední Evropa slavila 60. výročí konce druhé světové války o víkendu, Rusko jako už tradičně slaví konec války až dnes, devátého května. Prezident Vladimír Putin u této příležitosti pozval do Moskvy na šedesát státníků z celého světa, včetně amerického prezidenta George Bushe. Někteří prezidenti bývalých sovětských republik se ale slavnostní vojenské přehlídky na Rudém náměstí nezúčastní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oslavy konce války v Moskvě

oslavy konce války v Moskvě | Zdroj: ČTK

Prezidenti Estonska a Litvy připomínají, že porážka fašismu pro ně znamenala začátek sovětské okupace. Proto pozvání na oslavy odmítli. Gruzínský prezident Saakšvili pak zůstal doma, jelikož se stále s Ruskem nedohodl na zrušení dvou ruských vojenských základen na území Gruzie.

Postoj Tbilisi k oslavám konce války vysvětlila Českému rozhlasu gruzínská ministryně zahraniční Salome Zurabišviliová: "Devátého května chce mít prezident Putin v Moskvě velkou show. Gruzie by při této příležitosti světu ráda řekla ano, politika Ruska k jeho sousedům se mění. Zatím ale k takovým slovům nemámě důvod."

Oslavy začnou dopoledne vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí a položením věnců u hrobu Neznámého vojáka u kremelské zdi. Více než hodinové vojenské defilé bude mít část historickou a současnou. Přes náměstí nejprve projede 2600 veteránů, následovat bude pochod oddílů současné armády, celkem více než 7000 lidí. Přehlídku ukončí přelet bojových letadel.

Oslavy vítězství ve Velké vlastenecké válce, jak Rusové dodnes válku z let 1941 až 1945 nazývají, budou pokračovat během dne ve všech parcích a na náměstích. V podstatě celou Moskvou bude znít hudba, protože je naplánováno velké množství koncertů pro veterány.

Kulaté výročí vítězství nad nacismem by měl v Moskvě zakončit velkolepý ohňostroj a dělové salvy. Nejrůznější rakety budou vystřelovány z celkem 31 míst po celém městě a organizátoři slibují, že barevnou show na obloze bude vidět opravdu odkudkoli.

Mezi zahraničními hosty, kteří dorazili do Moskvy během neděle, jsou například americký prezident George Bush, německý kancléř Gerhard Schröder, francouzský prezident Jacques Chirac, předseda japonské vlády Džuničiró Koizumi nebo nejvyšší čínský představitel Chu Ťin-tchao. Z tribun u Leninova mauzolea budou vojenskou přehlídku sledovat i český prezident Václav Klaus.

Kvůli světovým státníkům se z ruské metropole stalo jedno z nejstřeženějších míst světa. Na pořádek bude dohlížet na 20.000 policistů a 10.000 příslušníků jednotek ministerstva vnitra. Střed města je už několik dní neprůjezdný pro běžnou dopravu, dnes budou v centru zavřeny i některé stanice metra.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme