V Moskvě začal proces se členkami dívčí punkové skupiny Pussy Riot

Až sedm let vězení hrozí třem členkám ruské punkové skupiny Pussy Riot. Moskevský soud začal za přísných bezpečnostních opatření rozhodovat o tom, jestli se odehráním „protiputinovské modlitby“ v největším moskevském pravoslavném chrámu dopustily výtržnictví. Kritikové proces považují za politicky motivovaný, organizace Amnesty International dívky označila za vězně svědomí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní eskorta vede k soudu jednu z členek Pussy Riot Marii Aljochinovou | Zdroj: Reuters

Naděžda Tolokonnikovová, Marie Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová stojí před soudem kvůli svému únorovému vystoupení v moskevském Chrámu Krista Spasitele.

Punkovou performancí „Bohorodičko, vyžeň Putina“ se podle žalobců dopustily výtržnictví a rozdmýchávání náboženské nenávisti, za což pro ně prokuratura žádá trest až sedmi let vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek procesu s členkami Pussy Riot sleduje moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Prokuratura v obvinění uvádí, že dívky se měly dopustit zlomyslné a pečlivě naplánované akce s cílem urazit cítění věřících a stoupenců pravoslavné církve a také podkopat duchovní základy státu. Za poškozené žalobci označují celkem devět lidí, převážně jde o zaměstnance soukromé ochranky chrámu.

Advokáti dívek i ochránci lidských práv mají zato, že obvinění jsou absurdní a že navíc neodpovídají liteře ruského zákona. Tvrdí, že jde o politický proces, dívky by podle nich nestály před soudem, pokud by nezmínily jméno prezidenta Vladimira Putina.

Předpokládá se dokonce, že je obžaloba obviní nejen z výtržnictví, ale taky ze „svatokrádeže“ a útoku na křesťanské hodnoty.

„Musíme uznat, že je to takové nechutný a ošklivý čin, který učinily a společnost by měla nějak reagovat. Podle mého osobního mínění by mohly být v klidu na svobodě, nebylo třeba je dávat do vězení. Ale je to už takové řešení vyšetřovatelů, mysleli si, že můžou utéct do zahraničí nebo něco takového,“ říká otec Alexej, zástupce československé pravoslavné církve v Moskvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zástupce československé pravoslavné církve v Moskvě otec Alexej považuje vystoupení Pussy Riot za "nechutný a ošklivý čin"

Podle něj Pussy Riot ublížily citům věřících a společnost by takové chování neměla tolerovat. „Když to společnost dopustí a řekne, že je to v pořádku, nic se nestalo a je to normální, tak v takové společnosti já bych nechtěl žít,“ tvrdí otec Alexej.

Přesto si nemyslí, že by dívky měly jít do vězení. „Když soud skončí, tak myslím, že církev a patriarcha moskevský bude první, který bude prosit o změkčení tohoto rozsudku,“ míní.

Ruská společnost je v názoru rozdělena, mnozí jsou pobouřeni tím, že dívky „modlitbu“ odehrály v pravoslavném chrámu, jejich akci většina lidí neschvaluje. Na druhé straně ale narůstá počet těch, kteří si myslí, že nepodmíněný trest až sedm let vězení je přehnaný, tím spíš že dvě mladé ženy, které mají zůstat ve vazbě až do ledna 2013, mají doma malé děti.

Kritikové procesu ho označují za politicky motivovaný a podotýkají, že ve světském státě soud není od toho, aby rozhodoval o morálních přestupcích. Podobný zákon by ale brzy měl projednávat ruský parlament, v dumě už od jedné poslankyně takový návrh padl. Někteří lidé to považují za další důkaz rostoucího vlivu ruské pravoslavné církve na stát.

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme