V Moskvě začal soud s 'roofery'. Údajně přemalovali sovětskou hvězdu

V Moskvě začal proces s pěticí takzvaných rooferů, kteří zdolávají střechy výškových budov, věže a mosty. Prokuratura je obvinila z trestného činu vandalismu a výtržnictví za to, že loni v srpnu údajně přemalovali sovětskou hvězdu stalinského mrakodrapu na Kotelnickém nábřeží ukrajinskými národními barvami a vyvěsili tam ukrajinskou vlajku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml, Moskva | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Prokurátor klasifikoval přemalování části žluté hvězdy modrou barvou jako urážku cítění ruských občanů, zhanobení sovětského státního znaku a poškození památky kulturně-historického významu, která ztělesňuje velikost Ruské federace, která je právním nástupcem Sovětského svazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před moskevský soud se dostala skupina takzvaných rooferů. Prokuratura je obvinila z trestného činu vandalismu a výtržnictví

Také dospěl k závěru, že motivem akce byla politická nenávist. Obviněné k tomu podle něj vedla politická nenávist a svým činem chtěli destabilizovat situaci v Moskvě.

Na lavici obžalovaných usedli dvě dívky a tři mladíci. Pětice vinu popírá a tvrdí, že jsou jen sportovci a zabývají se extrémním druhem sportu. Na střechu stalinského mrakodrapu podle obhajoby vylezli, aby odtud skočili na laně, a s jinou akcí nemají nic společného.

Obvinění se s cílem šíření politické nenávisti údajně spolčili s ukrajinským občanem Pavlem Ušivcem, který je podle Rusů příslušníkem ukrajinského nacistického praporu Azov.

Ušivec, známý jako Mustang Wanted, se k přemalování pěticípé hvězdy a vyvěšení ukrajinské vlajky na internetu přiznal. Ruské úřady na něj vydaly zatykač.

Pokud se však prokuratura nedočká přímého svědectví od Pavla Ušivce, je pravděpodobné, že pětici sportovců z trestného činu vandalismu a výtržnictví nakonec odsoudí.

Martin Dorazín, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme