V Moskvě zadrželi ředitelku ukrajinské knihovny za šíření údajně protiruských materiálů

Ruská policie zadržela ředitelku Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Natálii Šarinovou. Vyšetřovací výbor se ji chystá obvinit z trestného činu šíření národnostní nesnášenlivosti. Na poličkách v knihovně policie našla a zabavila knížky, které jsou podle Ruska extrémistické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie zadržela ředitelku Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě | Zdroj: Reuters

Před téměř pěti lety policie a experti zkoumali obsah ukrajinské knihovny a teď došli k závěru, že obsahuje závadnou literaturu.

Proto při včerejší razii policisté zabavili asi 150 knih. Byly mezi nimi mimo jiné knížky Dmytra Korčinského, člena ukrajinské nacionalistické organizace UNA-UNSO, které ruské soudy už zakázaly a autora obvinily z podněcování terorismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruský vyšetřovací výbor se chystá obvinit ředitelku Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Natálii Šarinovou. Více od Martina Dorazína

Nakonec večer zadrželi i ředitelku knihovny Natálii Šarinovou. Prokurátor by ji zítra měl buď pustit, nebo obvinit.

Podle vyšetřovatelů se dopustila zločinu šíření etnické nenávisti, nepřátelství a urážky lidské důstojnosti.

Proti zadržení ředitelky ukrajinské knihovny už protestovalo ukrajinské ministerstvo kultury a očekává se i nóta na diplomatické úrovni.

Zakázané jsou i knížky pro děti

Zakazování knih, podezřelých nejen z extremismu, jsou v Rusku časté. Literární experti například zkoumají tóru – židovský spis, jestli neobsahuje výzvy k extremismu. Podobným předmětem zkoumání je i korán.

Nejde ale jen o náboženské texty. V Irkutské oblasti například z knihoven vyřadili Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna. Údajně proto, že mládež svádí k tuláctví. Děti si tam také nepřečtou pohádky o Koblížkovi nebo o zlatém kohoutkovi, které prý obsahují návody k vraždě.

Ruská policie zadržela ředitelku Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě Natálii Šarinovou | Foto: Reuters

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme