V Moskvě zastřelili velkého kritika Kremlu Borise Němcova. Je to provokace, reagoval Putin

V centru Moskvy zastřelili neznámí útočníci opozičního politika Borise Němcova, jednoho z hlavních kritiků prezidenta Vladimira Putina a bývalého ruského vicepremiéra. Pětapadesátiletý politik zemřel nedaleko Kremlu. Prezident Putin jeho zabití odsoudil a označil ho za provokaci. Také řekl, že zřejmě šlo o nájemnou vraždu a nařídil bezpečnostním službám, aby ji vyšetřily. Oznámil to jeho mluvčí Dmitrij Peskov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Moskvy zastřelili neznámí útočníci opozičního politika Němcova | Zdroj: Reuters

Podle ruských médií na politika čtyřikrát vystřelil neznámý počet útočníků, když šel po ulici nedaleko Kremlu. Není jasné kolik jich bylo, údajně zastavili u Němcova v automobilu, vystoupili a začali střílet.

V posledních letech Němcov kritizoval současného ruského prezidenta a několikrát ho zatkli kvůli účasti na protestech. Byl jedním z prvních, kdo podepsali opoziční kampaň s názvem „Putin musí odejít“, která usiluje o rezignaci šéfa Kremlu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Moskvě zabili bývalého ruského vicepremiéra Borise Němcova. Jeho osobu připomněl zpravodaj ČRo Martin Dorazín

„Byl to matematik, fyzik, který rozuměl ekonomice a vztahům mezi Východem a Západem. Snažil se navázat ty nejlepší vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem, a to bylo zřejmě důvodem, proč ho některé kruhy v Rusku neměly rády,“ připomněl Borise Němcova zpravodaj ČRo Martin Dorazín, který se s opozičním politikem osobně znal.

V době prezidentství Borise Jelcina byl Němcov vicepremiérem země. Jeden čas se o něm mluvilo jako o Jelcinově možném nástupci.

Němcov v rozhovoru pro Český rozhlas odmítl, že je pátou kolonou. Zastřelili ho nedaleko Kremlu

Číst článek

Ruský opoziční politik Boris Němcov před novináři na archivním snímku z roku 2012 | Foto: Reuters

Martin Dorazín, Olga Kořánková, Štěpán Sedláček, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme