V Moskvě zemřel bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin

V Moskvě zemřel bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin. Informují o tom ruské agentury s odvoláním na zdroje z okruhu politikových blízkých. Černomyrdin vedl ruskou vládu v letech 1992 až 1998. Působil také jako velvyslanec Ruska na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin zemřel | Zdroj: ČTK

Jak informují ruská média, 72letý politik zemřel ve svém domově nad ránem. Příčiny úmrtí agentury neuvádějí, pouze poznamenávají, že bývalý premiér se delší dobu potýkal se zdravotními problémy.

Viktor Černomyrdin byl nejdéle sloužícím premiérem postsovětské éry. Mnozí Rusové ho oceňují jako reformátora a jednoho z nejdůvěryhodnějších politiků působících v čele Ruska za prezidenta Borise Jelcina. Kritikové mu ale přičítají zodpovědnost za chaos po rozpadu Sovětského svazu a pozdější ekonomický kolaps.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Viktora Černomyrdina připomněl na Rádiu Česko komentátor ČRo 6 a znalec Ruska Libor Dvořák

„Zajímavé na té Černomyrdinově kariéře ještě je, že z postu předsedy vlády odešel tuším na jaře nebo počátkem léta, spíše na jaře 1998. Tedy doslova několik týdnů před 17. srpnem toho roku, kdy se kurz rublu zhroutil třiapůlkrát.“

„Tenkrát to odskákal mladý Sergej Kirijenko a já jsem dnes přesvědčen, že – protože to prudké snížení kurzu rublu bylo patrně nevyhnutelné – tak Jelcin prostě nechtěl obětovat Černomyrdina a dal tam obětního beránka v podobě Kirijenka,“ uvedl na Rádiu Česko komentátor ČRo 6 Libor Dvořák.

Klíčovou roli sehrál Černomyrdin také v ropném a plynovém průmyslu, kde za sovětských dob začínal coby architekt plynárenského koncernu Gazprom.

Po zvolení Vladimira Putina prezidentem Černomyrdin politiku opustil, působil jako dlouholetý velvyslanec Ruska na Ukrajině, v posledním roce jako poradce prezidenta Medvěděva.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme