V muslimském světě začíná ramadán

V části arabského a islámského světa už začal postní měsíc ramadán - například v Egyptě, Jordánsku, na palestinských územích nebo v Jemenu. V ostatních arabských a islámských státech začíná první půst zítra za svítání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ženy v muslimských oděvech | Foto: Petr Vavrouška

V Damašku oznamují příchod ramadánu výstřely z děla. A to už po staletí. Takto bude také každý z následujících dnů postního měsíce oznamovat výstřel začátek půstu ve chvíli, kdy se začne rozednívat a naopak jeho konec, když se setmí.

Šestatřicetiletá paní Fátima, která pracuje u jedné zahraniční firmy, Radiožurnálu odpověděla na otázku zda je to těžké - přes den nejíst a nepít: "Ne teď to těžké není, dny jsou poměrně krátké, ale protože tento měsíc se podle měsíčního kalendáře stále posunuje o něco dozadu, tak za pár let se budeme postit v létě a to je daleko horší."

Co znamená pro paní Fátimu tento měsíc: "O ramadánu se daleko více zabýváme duchovními záležitostmi a naší vírou v boha. A také se večer po skončení půstu scházíme s příbuznými s přáteli a hodujeme. Je to radost."

Muslimové se v průběhu postního měsíce připravují na boj se zlem, učí se odříkání. A připomínají si jaké to je, když je člověk chudý. O paní Fátimě se rozhodně nedá říct, že by byla bohatá. Ale i ona dává těm, kteří mají ještě méně než ona: "Je to dobrý pocit, dáváte těm co mají ještě méně než vy a nemohou získat víc. Dáváme jídlo a kdo má dost peněz, tak dává těm opravdu chudým i peníze."

O tom, jaké hostiny se konají večer a v noci po skončení půstu se vyprávějí legendy, ale není to příliš často, protože to by člověk asi celý měsíc nevydržel. "Občas se to stává, že se hodně přejíme, některým lidem i víckrát. Když se často po celém roce setkáte s příbuznými a přáteli, na které nemáte jindy čas, tak se jídlem nešetří," vysvětluje paní Fátima.

I muslimové, kteří se v průběhu roku napijí alkoholu, i když by podle pravidel islámu neměli, o ramadánu na alkohol úplně zapomenou. A jeho zakoupení pro nemuslimy se stává i v Sýrii daleko složitější.

A co se o ramadánu jí? "Všechno, ale jsou ale také speciální jídla - například v Sýrii se po první den půstu večer jedí jídla, která jsou bílá například masové kuličky v jogurtové omáčce. To na oslavu příchodu ramadánu. A máme rádi sladké, takže to nesmí chybět. A čím začínáme večer jíst - napijeme se trochy vlažné vody a dáme si pár datlí, to staženému žaludku pomůže se opět přeorientovat na jídlo a pití," říká Fátima.

45letá paní Lajla je křesťanka, podobně jako dalších deset procent syrského obyvatelstva. Co ona říká ramadánu?: "Mám ramadán ráda, je to požehnaný měsíc, naší muslimští přátelé se scházejí se svými rodinami, s kamarády a zvou také nás. Je to velmi příjemná doba."

Večer se lidé chodí také projít. Celý chod země se o ramadánu zpomaluje, obchody bývají přes den často zavřené. Ale večer je tomu naopak - není problém jít o půlnoci nakupovat nebo si jít ve tři hodiny v noci do restaurace. Večery jsou tady jakoby měsíc trvajícím svátkem.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme