V Nadžafu propukly nové boje

V iráckém městě Nadžafu propukly tvrdé boje mezi iráckými vojáky a policií a tzv. Mahdího armádou. Tu tvoří stoupenci radikálního šíitského duchovního Muktady Sadra. Střely zasáhly také policejní stanici. Tři minometné granáty tam zabily pět osob a 21 dalších zranily. Irácká vláda je připravena proti Sadrovým milicím vojensky zakročit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Foto: EPA

Ve městě probíhají přestřelky, které se odehrávají střídavě na různých místech. Irácký státní ministr Kásim Daud, který je už několik dní v Nadžafu, dnes řekl, že irácká vláda vyzývá Sadrovi stoupence naposledy, aby složili zbraně a opustili mešitu imáma Alího. Podle ultimata buď ozbrojenci odejdou ze svých pozic, nebo budou terčem drtivého útoku.

Nejvyšší šíitské duchovní autority k událostem v tomto posvátném městě mlčí. Jsou sice pro mírové řešení, ale zároveň se obávají růstu vlivu Muktady Sadra a nesouhlasí s jeho postupem.

Irácká prozatímní vláda prý už vyčerpala všechny mírové prostředky, jak Sadra přesvědčit. Teď je rozhodnuta přikročit k vojenskému řešení. Sadr včera souhlasil s tím, že se jeho bojovníci odzbrojí a stáhnou se ze svatých míst. Sadrovi poradci ale pak uvedli, že je stále nutné dohodnout detaily, než bude možné složit zbraně.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme