V Náhorním Karabachu se bojuje. Arménie a Ázerbájdžán jsou na pokraji války

Arménie a Ázerbájdžán se opět ocitly na prahu války. V noci na dnešek vzplály prudké boje na hranicích arménské enklávy Náhorní Karabach v Ázerbájdžánu. Z jejich rozpoutání se obě země obviňují navzájem. Boje už si vyžádaly desítky zraněných vojáků i civilistů a zřejmě i mrtvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert | Zdroj: Reuters

Arménie oznámila, že ázerbájdžánské síly nasadily do bojů v Náhorním Karabachu dělostřelectvo, tanky i letectvo. Projektily prý dopadly i do školy, kde údajně těžce zranily dvě děti.

Baku naopak uvádí, že arménské jednotky začaly ostřelovat ázerbájdžánské pozice z děl a houfnic. Ázerbájdžán přiznal ztrátu jednoho vrtulníku a tanku, ale informoval o obsazení několik kót a vesnic v Karabachu a likvidaci asi stovky arménských vojáků. Jerevan tyto informace popřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Náhorním Karabachu informoval zpravodaj Martin Dorazín

Pozorovatelé označují konflikt za nejprudší od roku 1994, kdy se střety mezi oběma stranami podařilo utišit.

Rusko, které je vojenským a politickým spojencem Arménie, vyzvalo obě strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost. Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil nad konfliktem hluboké znepokojení a vyzval k okamžitému klidu zbraní.

Ruští ministři obrany a zahraničí mluvili telefonicky se svými protějšky v Jerevanu a Baku a vyzvali je k ukončení násilí. Situací by se měla zabývat minská skupina OBSE na jednání ve Vídni příští úterý.

Zpravodaj Českého rozhlasu v Moskvě připomíná, že zatímco za Ázerbájdžánem stojí etnicky i jazykově blízké Turecko, politickým a vojenským spojencem Arménie je Rusko. V zemi jsou ruské základny a Rusové chrání i vzdušný prostor Arménie.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let minulého století. Při bojích tenkrát zahynulo asi 30 tisíc lidí, statisíce dalších musely opustit své domovy.

Martin Dorazín, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme