V Náhorním Karabachu se dál bojuje mezi Ázerbájdžánci a Armény

Sedm mrtvých si údajně vyžádal útok ázerbájdžánského bezpilotního letadla na autobus s arménskými civilisty v Náhorním Karabachu. V autobusu prý jeli starostové několika karabašských vesnic. Oznámilo to vedení tamní neuznané republiky. Boje mezi Ázerbájdžánci a Armény pokračovaly i na dalších místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město Náhorního Karabachu Stěpanakert | Zdroj: Reuters

Arménské ministerstvo obrany uvedlo, že Ázerbájdžán přišel celkem o 29 tanků, dva vrtulníky, tři obrněná vozidla, šest dronů a jeden raketový komplex GRAD.

V bojích podle Jerevanu zahynulo 300 ázerbájdžánských vojáků. Tato čísla ale Baku popírá.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov znovu vyzval obě strany, aby okamžitě obnovily příměří a nevytvářely komplikace pro mírové řešení.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 000 mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Náhorní Karabach | Foto: Český rozhlas

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme