V Nairobi skončil zásah proti skupině teroristů, ohlásil keňský prezident

Keňské bezpečnostní složky ukončily zásah v obchodním centru v Nairobi, útočníci byli poraženi. V televizním vystoupení to řekl keňský prezident Uhuru Kenyatta. Během čtyřdenních bojů přišlo o život 61 civilistů a šest vojáků. Zítra vyhlásí Keňa třídenní státní smutek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňští vojáci u hlavního vchodu do obchodního centra Westgate v Nairobi | Zdroj: Reuters

"Keňa zažívá velký smutek,“ řekl prezident Kenyatta. Útočníci i ti, kteří je podporovali, musí být podle něj potrestáni, ať jsou kdekoliv.

Pět teroristů bylo během vojenské operace v obchodním středisku zabito, jedenáct dalších je ve vazbě. Kenyatta nepotvrdil, že by mezi útočníky byli britští nebo američtí občané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na situaci v Nairobi se moderátorka Helena Šulcová ptala spolupracovníka ČRo Jakuba Zahradníčka

Za útokem v nákupním centru stálo somálské islamistické hnutí Al-Šabáb, mělo jít o odplatu za keňské vojenské nasazení v Somálsku. Během čtyři dny trvajících bojů zahynulo nejméně 18 cizinců, Češi mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Žádné podrobnější informace o výsledku zátahu proti ozbrojencům ale zatím nejsou známy, potvrdil přímo z Nairobi spolupracovník Českého rozhlasu Jakub Zahradníček:

„Úřady avizovaly, že mají všechno pod kontrolou, prakticky už od neděle, a přitom uvnitř Westgate stále probíhaly tuhé boje, neustále byla slyšet střelba a výbuchy granátů nebo nějakých dalších výbušnin.“

„V současné době to tedy vypadá, že situace je skutečně pod kontrolou a všechno skončilo, ovšem i novináři na místě mají víceméně všichni informace jenom z prezidentova projevu anebo z Twitteru armády a policie. To znamená, že pořád ty informace jsou velice kusé a není jich moc,“ řekl Zahradníček.

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme