V náruči mi zemřel mladý muž, popsala Češka. Útok v Mnichově zažila na vlastní kůži

Češka Kateřina Potyszová žijící v Mnichově pracovala v pátek jako obvykle v kavárně. Výhled z pracoviště se ale velmi brzy změnil v drama. „Všimli jsme si jak z ‚mekáče‘ naproti začal utíkat dav lidí směrem pryč. Pak jsme zahlédli střelce,“ popsala exkluzivně Radiožurnálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Potyszová | Foto: Facebook Kateřiny Potyszové

S kolegyní nadále sledovaly, co se děje. Střelec mezitím vyšel ven a začal střílet do lidí venku. Pak se pomalu vydal do křižovatky. „Šel směrem k nám. Lidé v panice utíkali. Já jsem se zaměřila na střelce, abych věděla, kam půjde a mohla to nahlásit,“ doplnila Potyszová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor s Češkou Kateřina Potyszovou, která na vlastní kůži prožila útok v Mnichově. Mluvila s ní Andrea Němcová

Pomalým krokem se podle ní vydal po schodech nahoru do velkého nákupního střediska. „Já jsem za ním prchla, abych mohla lidi varovat, že je tam chlap s pistolí,“ řekla Radiožurnálu. Podle svých slov se držela tak deset metrů za ním.

V polovině obchoďáku ale začal útočník opět střílet. „Zase panika, lidé vybíhali a všechny obchody se zavřely. Všichni vyběhli zadním vchodem ven. Zůstala jsem tam najednou sama,“ doplnila.

Vedle ní ležel na podlaze mladý zraněný muž. „Nemohla jsem ho tam nechat ležet. Měl celý život před sebou. Celý krvácel. Z tepny na krku a postřelenou měl i lícní kost. Zkusila jsem bojovat, abych ho zachránila, ale bohužel se to nepodařilo,“ dodala.

Ambulance podle ní nepřijela. „Byla jsem tam dobrých deset minut. Pak už mu tekla krev odevšad. Chudák se udusil svojí vlastní krví. Pak jsem ho přikryla folií, aby tam neležel jen tak. A to už jsem byla v šoku. Asi jsem pak vstala a vyšla ven,“ řekla.

'Pozval je a pak je postřílel'

Překvapená nicméně byla tím, že do obchodního centra nikdo nevběhl. „Policie, nikdo nic. Střelec ještě na konci 'nákupáku' střílel znovu. Asi pět šest ran. Pak údajně vylezl na střechu, kde střílel znovu, ale to už jsme neslyšela. A pak kilometr od 'nákupáku' se zastřelil,“ dodala.

Kateřina Potyszová pak sama skončila v nemocnici. „Byla jsem celá od krve a lidé si mysleli, že to je moje krev. Záchranáři mě vtlačili do vozu. Ale všechno dobré. Byl to jen šok. Nicméně mě nechali přes noc v nemocnici.“

Potyszová je matka dvou dcer a vzděláním lékařská sestra. I tím si vysvětluje, že měla potřebu ostatní zachránit. Až v sobotu se na policejní stanici dozvěděla, že střelci bylo osmnáct let. „Doma ho rodiče bili a on se chtěl pomstít. Takže přes facebook dal vědět, že bude platit všem lidem, co zná, ať všichni přijdou do 'mekáče'. A tam lidi, které znal postřílel.“

Mladý útočník v pátek večer ve městě zastřelil 9 lidí a 27 dalších zranil. Krátce po činu spáchal sebevraždu. Motivy střelce zatím nejsou jasné. Policie uvedla, že střelec trpěl depresemi a náhlými výbuchy hněvu. Napojení na mezinárodní terorismus vyloučila.

K uzavřené stanici metra poblíž místa pátečního útoku v Mnichově přinášejí lidé květiny | Foto: Vojtěch Berger

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme