V nejvýchodnější části Ruska už nový rok slaví, Moskva zatím chladí šampaňské

V nejvýchodnější části Ruska – Ratmanovově ostrově, Kamčatce a Čukotce – už nový rok slaví. V řadě měst ale z pietních důvodů zrušili ohňostroje. Právě dnes totiž ve Volgogradu pohřbívali první oběti teroristických útoků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé slaví nový rok otužováním v řece Jeniseji v Krasnojarsku | Zdroj: Reuters

Ve Volgogradu budou mít zřejmě nejsmutnější silvestrovské oslavy. Začali tam totiž pohřbívat první oběti teroristických útoků, kterých bylo 34. Desítky lidí jsou v nemocnicích, někteří jsou ve velmi těžkém stavu.

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém novoročním projevu slíbil nekompromisní boj s teroristy až do jejich úplné likvidace.

Přehrát

00:00 / 00:00

O silvestrovských oslavách v Moskvě a jiných částech Ruska informoval zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Rusko dělí devět časových pásem. Kalendář s rokem 2014 si postavili na stůl jako první na Ratmanovově ostrově, nový rok tu přivítala ruská pohraniční posádka. Rozsvítili tam nejvýchodnější novoroční strom, který na místo museli dopravit vrtulníkem.

Dále se slavilo na Kamčatce a Čukotce, nejvýchodnější části Ruské federace. V kamčatském Petropavlovsku se lidé tradičně sešli na Leninově náměstí, kde připravili ohňostroj, na rozdíl od jiných měst, kde ho zrušili z pietních důvodů k volgogradským obětem.

Počet obětí teroristických útoků v ruském Volgogradu stoupl na 34

Číst článek

V Rusku se v minulosti nový rok neslavil vždy 1. ledna. Původně měli Rusové římskou tradici a nový rok slavili 1. března. Později přešli na 1. září s odkazem na nový rok, který začínal v Byzantské říši. To vše zrušil car Petr I. a nový rok v lednu se slavil 1. ledna 1700.

Svět slaví příchod nového roku, Sydney rozzářil velkolepý ohňostroj

Číst článek

Martin Dorazín, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme