V německé krmné směsi byla kontaminovaná moučka

V Německu narůstá skandál kolem krmné rybí moučky semleté mimo jiné i z mořských garnátů kontaminovaných zakázanými antibiotiky, a kolem dobytka, krmeného touto moučkou. Ten byl mimo jiné vyvezena i do Česka. Pravicová opozice požaduje odstoupení ministryně na ochranu spotřebitelů Künastové. Její úřad totiž dva týdny nereagoval na dopis z Nizozemí, který varoval před použitím rybí moučky. Do ní byly totiž rozemlety i holandské krevetky kontaminované chloramfenykolem, jehož výskyt v potravinách v Evropské unii je zakázán od roku 1994.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kráva

Na zvláštním zasedání zemědělského výboru Bundestagu zástupce CDU prohlásil, že Künastová by ze skandálu měla vyvodit osobní závěry. Její pád by nebyl ničím mimořádným. Liknavost v případě nemoci šílených krav stála loni místa hned dva ministry spolkové vlády. Kromě krmné směsi se už ve čtyřech spolkových zemích do oběhu dostalo i maso zvířat krmených moučkou. Z pultů se stahuje podezřelé telecí a zajištěny byly také zásoby vepřového.

Rybí moučka kontaminovaná antibiotiky se k nám dostala z Německa. Tamní odborníci tvrdí, že může způsobit poruchy krvetvorby. Na zásilku jsme se zeptali ředitele státní veterinární správy Josefa Holejšovského. "Do České republiky byla dovezena jedna zásilka rybí moučky, ve které byl prokázán chloramfenykol. My jsme zahájili okamžitě šetření. Zjistili jsme, že tato rybí moučka byla zpracována do krmných směsí pro mladou drůbež, takže tady žádné nebezpečí nehrozí. Nicméně pokračujeme v šetření." Spotřebitelé se však podle Holejšovského o své zdraví obávat nemusí, protože množství antibiotika je zanedbatelné a krmivo pro drůbež obsahuje jen přibližně 1 procento rybí moučky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Holejšovský k rybí moučce

Polské ministerstvo zemědělství v reakci zakázalo dovoz rybích mouček pro krmení hospodářských zvířat. Polská hlavní veterinární správa nechala s okamžitou platností uzavřít hranice pro dovoz veškerých rybích mouček. Nechce, aby se do země dostaly další zásilky krmných směsí z německé továrny, která krmivo vyrobilo z moučky kontaminované nežádoucími antibiotiky. Surovinu Němci dostali z Nizozemí, které ji vyrobilo z krevetek pocházejících z Asie. Do Polska bylo dovezeno 100 tun kontaminované. Polská veterinární správa ujistila spotřebitele, že bude kontrolovat farmy, které moučku používaly. Antibiotikum, které znehodnotilo krmné močky, se v Polsku už 15 let nepoužívá.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Jaroslav Mareš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme