V německém Pasově se jednalo o Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín a její vlivy na životní prostředí - tak znělo téma veřejného slyšení českého a německého ministerstva životního prostředí. V německém Pasově se zejména projednávaly stavební změny a dostavby ve světle připomínek z německé strany. Akce však očividně nezměnila názory odpůrců a stoupenců elektrárny, kteří si předkládané argumenty vzájemně neuznali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

V Pasově se očekávala bouřlivá diskuze, protože o veřejné slyšení měli největší zájem Rakušané. Nepodařilo se jim ovšem dovést jednání ke konfrontaci. Odpoledne už byl sál pasovského Media centra poloprázdný. Mezi vytrvalci byly děti, jejich maminky i babičky. "Necítíme se bezpečně, máme strach především o naše děti a o budoucnost," říká jedna z babiček.

Šlo zejména o přípustnost stavebních změn a přístaveb schválených v červenci 1992. K nim se váží připomínky německé laické i odborné veřejnosti, které byly podány nejpozději do listopadu roku 2000. Na základě výsledků pasovského slyšení pak Německo zaujme nové stanovisko k jaderné elektrárně a jejím vlivům na životní prostředí v pohraničních oblastech.

Šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová před novináři vyjádřila potěšení z toho, že se slyšení konalo. Navzdory zjevným emocím, které na straně odpůrců atomu panovaly, označila atmosféru za racionální. Podle ní je důležité, aby se o tomto tématu nadále mluvilo.

Poradce ministra průmyslu a obchodu Jiří Hanzlíček považuje celou akci za zbytečnou. "Nevychází ani z českých zákonů, ani z mezinárodních dohod," řekl. Jedinou senzací temelínského slyšení byla nakonec účast poradce českého ministra životního prostředí Libora Stránského, který přijel soukromě, leč přes výslovný zákaz místopředsedy vlády Vladimíra Špidly.

Markéta Kaclová, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme