V německém Stuttgartu začal soud s párem ruských špionů, hrozí jim 10 let vězení

Na podzim 2011 zadržela německá kontrarozvědka ruskou špionku a jejího manžela. Zásahové komando tehdy rozrazilo dveře rodinného domku v hesenském Marburgu právě ve chvíli, kdy 51letá Heidrun Anschlagová u vysílačky přijímala zašifrované zprávy přicházející z Moskvy. Ve stejnou chvíli zatkli na jiném místě jejího manžela Andrease. Teď tato dvojice - už pod ruskými jmény jako Olga a Alexandr Rostovovi - stojí před soudem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německá policie

německá policie | Foto: Jiří Hošek

Jde o takzvané spící agenty, tedy lidi, jejichž výcvik a začlenění do života v jiné zemi trvá velmi dlouhou dobu. Je to jiná kategorie než ti, jejichž zástěrkou je diplomatický nebo novinářský průkaz.

Německá rozvědka nicméně předpokládá, že každý třetí z 400 Rusů, kteří mají v Německu diplomatický pas, se podílí na špionáži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší špionážní případ po skončení studené války sleduje zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Olga a Alexandr Rostovovi, což zřejmě není jejich pravé jméno, mají být důstojníky ruské Služby vnější rozvědky, tedy nástupkyně proslulého prvního oddělení sovětské KGB.

Obžaloba čítá 137 stran. Oba špioni posílali do Moskvy informace z utajovaných zpráv generálního tajemníka NATO o operacích v Libyi, Afghánistánu či v Kosovu. Dostali se k nim přes jistého nizozemského diplomata.

Hrozí jim odnětí svobody na 10 let. Ke snížení trestu by mohlo dojít pouze v případě dohody, to se ovšem podle jejich právníka neslučuje se ctí špionů.

Obhájcem ruského páru je známý mnichovský advokát, který v dobách železné opony hájil desítky špionů jak KGB, tak východoněmecké Stasi.

Obecně se předpokládalo, že k soudu vůbec nedojde. Spolková vláda se totiž snažila ruský pár vyměnit za svého agenta zadržovaného v Rusku.

Proč k výměně agentů nedošlo, není jisté. V Německu se ale spekuluje o tom, že jedině díky soudnímu procesu Rusové zjistí, co všechno se německé straně podařilo odhalit.

Zadržované ruské agenty krach jednání o výměně zklamal. Věří však, že k tomu může dojít i po vynesení rozsudku.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme