V Německu a v Rakousku narůstá počet žádostí o zbrojní průkaz a prodej zbraní
Němci a Rakušané se vyzbrojují. Po atentátech v Paříži a silvestrovských útocích na ženy v obou zemích výrazně stoupnul prodej zbraní a počet žádostí o zbrojní průkaz. Velký zájem je také o pepřové spreje a elektrické paralyzéry. Ke strachu a nejistotě v německé a rakouské společnosti podle odborníků přispívá také uprchlická vlna, která oba státy silně zasáhla.
Lidé si zbraně pořizují, protože se bojí, potvrzuje německý prodejce zbraní Josef Beer. Němci si podle něj ve velkém začali kupovat hlavně plynové a poplašné pistole. Ty na první pohled vypadají jako ty skutečné, stačí jim na ně ale jen takzvaný malý zbrojní průkaz. Počet žádostí o něj teď láme v Německu rekordy.
Po atentátech v Paříži a silvestrovských útocích na ženy v Německu a v Rakousku výrazně stoupnul prodej zbraní a počet žádostí o zbrojní průkaz. Natáčel o tom Filip Nerad
Například v jihobavorském kraji Oberallgäu vzrostl vloni počet žádostí o tento typ zbrojního průkazu trojnásobně ve srovnání s rokem 2014, popisuje tamní krajský úředník Andreas Kaenders.
Obrovský nárůst žádostí zaznamenávají hlavně města, která byla dějištěm silvestrovských násilností na ženách. V Kolíně nad Rýnem o zbrojní průkaz během první poloviny ledna zažádalo už dokonce skoro tolik lidí, jako za celý loňský rok.
Stejně vysoká poptávka je v Německu a v Rakousku také po pepřových sprejích a elektrických paralyzérech. Na ty totiž není potřeba žádné oprávnění.
Podle Inga Meinharda ze Svazu německých obchodníků se zbraněmi se prodej těchto ochranných prostředků minimálně zdvojnásobil.
Razantní nárůst jejich odbytu podle něj přišel po listopadových teroristických útocích v Paříži. Silvestrovské násilnosti na ženách už tak vysokou poptávku jen zvýšily.
Některé rakouské obchody tak po Novém roce hlásily, že mají pepřové spreje úplně vyprodané.
