V Německu demonstrovali odpůrci globalizace. Došlo i na střety s policií

Protestní průvod několika tisíc lidí dnes prošel bavorským Garmisch-Partenkirchenem, kde se zítra a pozítří uskuteční summit zemí G7. Účastníci protestu dávali najevo například nespokojenost s chystanou smlouvou TTIP či s děním na Ukrajině. Protest byl většinou klidný, došlo však i na střety s policií. Demonstranti podle agentury DPA napadli policisty lahvemi a hasicími přístroji, policie použila pepřový sprej. Několik lidí bylo zraněno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté dohlížejí na pochod odpůrců globalizace v bavorském Garmisch-Partenkirchenu, dějišti summitu G7

Policisté dohlížejí na pochod odpůrců globalizace v bavorském Garmisch-Partenkirchenu, dějišti summitu G7 | Zdroj: Reuters

Protestní pochod začal odpoledne se zpožděním údajně kvůli technickým problémům s tlampači. Podle organizátorů protestu, akčního svazu Stop G7 Elmau, se startu na náměstí před nádražím sešla asi tisícovka demonstrantů, další zhruba dvě tisícovky tam prý přišly z protestního kempu na okraji města.

Organizátoři očekávali na akci až 10 tisíc účastníků, nakonec jich podle odhadu policie i pořadatelů byla asi polovina.

Průvod odpůrců summitu skupiny G7, který prošel centrem Garmisch-Partenkirchenu, měřil na délku několik set metrů. Lidé protestovali například proti chystané smlouvě TTIP o volném obchodu mezi USA a Evropou, proti chudobě, geneticky modifikovaným rostlinám a dávali najevo i nespokojenost s děním na Ukrajině.

Transparenty, které nesli, hlásaly mimo jiné, že „Žádný inteligentní národ neprodává svou demokracii“, nebo vyzývaly k záchraně „životního prostředí před ekonomikou zisku“.

V jednu chvíli demonstranti začali házet na policisty lahve a stříkali na ně z hasicích přístrojů. Policie poté uvedla, že její příslušníci se museli bránit a použili pepřový sprej. Organizátoři protestu mluvili o „policejní agresi“.

Situace se však rychle zklidnila a průvod se podle plánu vrátil zase do výchozího bodu u železničního nádraží.

Protest odpůrců summitu G7 v bavorském Garmisch-Partenkirchenu | Foto: Reuters

V noci na dnešek a dopoledne panoval ve městě, v němž v neděli začne dvoudenní summit skupiny G7, napjatý klid.

Zámek Elmau, v němž se účastníci summitu sejdou, se stále více měnil v pevnost, znepokojení obchodníci ve městě zakrývali cenné tradiční malby na fasádách svých obchodů, vyklízeli zboží z výkladních skříní a zabedňovali je.

Bílé plachty skryly například fasádu takzvaného Sorge-Hausu v centru města, který po tři generace patří rodině Sorge. Ochránit mají cenné nástěnné malby, charakteristické pro oblast jižního Německa a Rakouska, nanášené technikou fresky na čerstvou omítku, s níž se spojují.

Na domě rodiny Sorge jsou vyobrazeni mimo jiné svatý Antonín, svatý Maximilián a Marie.

Z Německa i z jiných zemí

Demonstranti se do Garmisch-Partenkirchenu sjížděli v autobusech z nejrůznějších měst, mimo jiné z Berlína, Severního Porýní-Vestfálska a Hesenska, i ze zahraničí, napsala DPA.

Podle odhadu policie přitom zhruba 40 až 50 procent lidí, kteří se do města přijeli, tvoří nikoliv skuteční odpůrci summitu, nýbrž „spíše příslušníci násilnického autonomního spektra“.

Tito policii známí levicoví extremisté přijeli mimo jiné z Itálie, Švýcarska, Rakouska, Řecka i Británie, jak řekl policejní mluvčí Hans-Peter Kammerer. I jim byl po kontrole, která neprokázala podezření, že by měli v úmyslu páchat nějakou trestnou činnost, povolen přístup do města.

V jižním Bavorsku je v pohotovosti přes 20 tisíc policistů. Stížnosti na údajně velmi silná omezení pro demonstranty odmítl bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann.

„Bavorsko má rozlohu něco málo přes 70 tisíc kilometrů čtverečních. Jen čtyři z nich jsou pro demonstranty uzavřeny,“ řekl listu Passauer Neuen Presse. „Takže nikdo nemůže mluvit o velkých omezeních,“ dodal.

Předseda německých policejních odborů Rainer Wendt zase poměrně ostrými slovy odmítl kritiku vysokých finančních nákladů na bezpečnostní zajištění summitu G7. „Ty vysoké výdaje jsme nezapříčinili my, jako policie. Vděčíme za ně těm idiotům mezi demonstranty, kteří myslí jen na výtržnosti a násilí,“ řekl deníku Rheinischer Post.

50 lidí smí na dohled a doslech státníků

Na „dohled a doslech“ od účastníků nadcházejícího summitu skupiny G7 může v neděli demonstrovat až 50 lidí, jak rozhodl v pátek soud v Mnichově.

Soud zamítl většinu stížností odpůrců summitu na omezení, které místní úřady kladou plánovaným demonstracím.

Vzhledem k velkému důrazu na svobodu shromažďování však povolil alespoň malé skupině protestujících demonstrovat v blízkosti zámku Elmau, nebudou však vpuštěni za bezpečnostní kordon bezprostředně kolem zámku, jenž nyní slouží jako luxusní hotel.

Nejvyšší představitelé Německa, USA, Japonska, Británie, Francie, Itálie a Kanady přesto budou moci během jednání vybrané demonstranty zahlédnout nebo i zaslechnout.

Protest odpůrců summitu G7 v bavorském Garmisch-Partenkirchenu | Foto: Reuters

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme