V Německu hrozí až stoletá voda, v Rakousku je v záloze armáda

Vodní hladina dramaticky stoupá na mnoha německých řekách a tocích. Podle meteorologů hrozí až stoletá voda. Dramatická situace je v Sasku a na jihu Německa. Rozvodněné řeky si už vyžádaly první oběti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopená promenáda u Dunaje v Pasově | Zdroj: ČTK

V Sasku se rozvodnila především Weisse Elster a Mulda. Ta už částečně zaplavila městečko Grimma. V Durynsku hlásí stav nouze na sedmi z 11 povodňových stanic. Rozvodněné řeky si vyžádaly první oběti.

V tuto chvíli se pátrá po šestačtyřicetiletém muži v Bádensku-Würtembersku. Boj s rozvodněnými řekami svádějí záchranáři na mnoha místech Německa. Kromě čerpání vody ze sklepů, stavění protipovodňových bariér dochází ke komplikacím například v dopravě.

U Pforzheimu a Karlsruhe byly uzavřeny dálniční úseky. K omezení nebo i částečnému zastavení provozu došlo v lodní dopravě na Rýnu a Mohanu. Podle meteorologů se navíc v příštích hodinách čekají další deště a bouřky.

Zvýšené hladiny řek ohrožují také některá území v sousedním Rakousku. Především v povodí Dunaje v Dolním a Horním Rakousku už usilovně stavějí protipovodňové zábrany. V pohotovosti jsou stovky hasičů, v záloze je připravená armáda.

Ve známé vinařské a ovocnářské oblasti Wachau, která je nejvíce ohrožena, vyhlásili preventivně nejvyšší stupeň pohotovosti. Podle odborníků by se hladina Dunaje mohla nebezpečně zvednout v pondělí nebo v úterý.

Klára Stejskalová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme