V Německu je stále méně dárců orgánů, změnit to má nový zákon

Otázku, jestli chce být po smrti dárcem orgánů, si teď bude muset položit každý obyvatel Německa. Německý parlament dnes začal projednávat nový transplantační zákon, který má zvýšit počet dárců. Lidí ochotných poskytnout své orgány po smrti potřebným je totiž stále méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto) | Foto: Pavel Pavlas

„Nepřišel jsem k žádné újmě, nemám žádné bolesti, nic takového. Můj zdravotní stav je zatím stabilizovaný," říká Matthias. Přesto ho při životě drží jen léky.

Roky trpí zánětlivým onemocněním ledvin. Dnes už mu tento orgán funguje jen z dvaceti procent. Jeho jedinou záchranou je transplantace.

Podobně postižených pacientů, kteří naléhavě čekají na transplantaci je momentálně v Německu 12 tisíc. Mnozí se zřejmě nedočkají. Počet dárců je rok od roku menší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Německa připravila pro Odpolední Radiožurnál tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Změnit by to měl nový transplantační zákon. Jakmile ho parlament schválí, začnou zdravotní pojišťovny pravidelně oslovovat své klienty, aby si pořídily dárcovský průkaz.

„Tento průkaz neznamená jen to, že po své smrti souhlasíte s darováním svých orgánů, ale i že to odmítáte, to spousta lidí neví," říká Günter Kirtse z německé nadace pro transplantaci orgánů.

Vládní návrh má samozřejmě své kritiky. Podle doktora Bechsteina zabývajícího se lékařskou etikou jde o velmi citlivé téma „A kladu si otázku, zda jsou lidé připraveni se zaobírat myšlenkami na svou vlastní smrt. Myslím, že to není vůbec nic jednoduchého," míní.

Dárcovství orgánů v Německu by měl ošetřit nový zákon

Číst článek

Pokud někdo na výzvy pojišťovny nezareaguje, odmítne dárcovský průkaz, žádný postih mu nehrozí. Každý, kdo se rozhodne své orgány darovat, je zachráncem života, apeluje na veřejnost ministr zdravotnictví Bahr.

Momentálně vlastní průkaz dárce jen 32 lidí z milionu. Průzkumy přitom ukazují, že ochota k dárcovství je mnohem vyšší. Zákon je podle ministra jednou z cest, která by měla přispět k záchraně mnoha lidských životů.

Klára Stejskalová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme