V Německu konference o Afhánistánu

V Petersbergu u Bonnu začala mezinárodní konference o Afghánistánu. Jednodenní konference se koná přesně rok po obdobném zasedání na stejném místě, na němž byla vypracována dohoda o vytvoření dočasné afghánské vlády po svržení Talibanu. Hlavním cílem dnešního jednání, kterého se účastní zástupci 32 států a několika mezinárodních organizací, je zhodnocení vývoje v Afghánistánu za uplynulý rok a projednání dalších kroků ke stabilizaci země do uspořádání parlamentních voleb v polovině roku 2004.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kábul

Pozornost se má při tom soustředit zejména na další formování afghánské armády a policie, boj proti výrobě drog a posilování lidských práv v zemi, zvláště práv žen.

Konferenci o Afghánistánu zahájil dopoledne kancléř Gerhard Schröder. Ocenil zejména roli afghánského prezidenta Hamída Karzajího při stabilizaci země v uplynulém roce. Kancléř vzpomínal na loňskou první konferenci o Aghánistánu, která podle něho ukončila období rozvratu země a položila základ mírové obnovy. "Více než dvacetiletá občanská válka, teror polních velitelů a nakonec krutá diktatura Talibanu destabilizovaly nejen Afghánistán, ale i sousední státy. Afghánistán se fakticky vyčlenil z mezinárodního společenství."

Schröder vyzdvihl loňskou konferenci, která vrátila zemi do tohoto společenství a také mezinárodní protiteroristickou koalici, která svrhla Taliban. Poslání koalice však neskončilo, a musí proto pokračovat dále. Kancléř, který se dostal do vážného sporu se Spojenými státy ohledně Iráku však neuvedl, jakým zpsůobem. Ministerská konference v Petersbergu má právě Washingtonu ukázat, že Spolková republika není kvůli odmítání útoku na Irák v mezinárodní izolaci.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme