V Německu minulý rok rapidně rostl počet případů antisemitismu. Od 7. října jich bylo přes 2600

V Německu v loňském roce prudce vzrostl počet případů antisemitismu, meziročně o 83 procent. V úterý to v Berlíně při představování výroční zprávy uvedla Bianca Loyová ze střediska RIAS, které antisemitské nálady v zemi sleduje. Loyová řekla, že dramatický nárůst incidentů vzrostl loni po 7. říjnu poté, co palestinské teroristické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé s jarmulkami v Berlíně (ilustrační foto)

Výpady proti židovské populaci v Německu ohrožují samotnou podstatu toho, že v Německu se každý může spolehnout na základní práva, svobody a bezpečnost, řekl šéf střediska RIAS (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Musíme si říci, že říjnový masakr motivuje lidi v Německu chovat se antisemitsky,“ řekla Loyová. Za celý loňský rok středisko RIAS zaznamenalo 4782 antisemitských incidentů. „To bylo o 83 procent více než v roce 2022,“ řekla představitelka střediska. „Polovina z těchto incidentů se stala po 7. říjnu,“ dodala.

Statistika podle Loyové jasně ukazuje na to, že přelomem byl říjnový teroristický útok Hamásu na izraelské civilisty, protože od ledna do září středisko zachytilo 215 případů měsíčně.

Německé úřady zatkly 18letého mladíka podezřelého z plánování útoku na synagogu v Heidelbergu

Číst článek

„Jen v říjnu jich ale bylo asi 1200. A od 7. října do konce roku se stalo více antisemitských incidentů než za celý rok 2022,“ poznamenala. Za rok 2022 ohlásil RIAS 2616 případů.

Šéf střediska RIAS Benjamin Steinitz na úvod tiskové konference řekl, že výpady proti židovské populaci v Německu ohrožují samotnou podstatu toho, že v Německu se každý může spolehnout na základní práva, svobody a bezpečnost.

Varoval také před normalizací antisemitismu v zemi. Žít otevřeně židovský život v Německu je po 7. říjnu výrazně těžší,“ dodal.

Říjnový útok Hamásu na Izrael, při kterém radikálové zabili 1200 lidí, především civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do palestinského Pásma Gazy jako rukojmí, přerostl ve válku.

Při izraelské ofenzivě v Gaze zemřelo podle úřadů ovládaných Hamásem přes 37 600 Palestinců, většinou civilistů, a dalších víc než 86 000 tamních obyvatel utrpělo zranění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme