V Německu možná začne platit patent na brokolici

Malé lidové povstání zažilo centrum Mnichova. Němečtí zemědělci se sešli před Evropským patentovým úřadem, aby protestovali proti snaze jisté britské firmy nechat si patentovat odrůdu brokolice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brokolice | Foto: Fotobanka stock.xchng

Před Evropským patentovým úřadem to vypadalo jako na zeleninovém trhu. Brokolice se stala symbolem zemědělského odporu proti přivlastňování něčeho, co je tu dáno, jak nesly na transparentech účastníci protestu, od Stvořitele.

Stále častěji se u Evropského soudu v Mnichově množí žádosti o patentování některé vyšlechtěné odrůdy zeleniny či ovoce.

Dnešní rozhodnutí o brokolici se může stát precedentem. Zemědělci i němečtí experti tvrdí, že patent může být pouze na technické či vědecké vynálezy, nikoli na zušlechtěnou odrůdu zeleniny. Pokud ovšem soud požadavek britské firmy uzná, dá se do budoucna počítat s nárůstem cen potravin, protože by si zemědělci museli kupovat uživatelská práva.

Klára Stejskalová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme