V Německu ožila debata o zákazu symbolů NDR

Mladí křesťanští demokraté vyzvali k zákazu symbolů NDR. Prohlášení vydali u příležitosti 49. výročí zahájení stavby berlínské zdi, která na dlouhá desetiletí neprodyšně rozdělila německou metropoli Berlínští členové vládní strany tak rozproudili novou debatu o využívaní východoněmeckých symbolů ke komerčním účelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

berlínská zeď | Foto: Adam Drda

Používání symbolu nechvalně proslulé východoněmecké tajné služby Stasi by mělo být podle křesťanskodemokratických mládežníků trestným činem. Diskutovat by se mělo i o značce SED nebo východoněmecké armády.

20 let po sjednocení Německa řadu lidí z bývalé NDR zachvátila tzv. ostalgie. A například trička, hrníčky a další suvenýry s východoněmeckými symboly jsou vítaným turistickým artiklem.

Proti jakémukoli zákazu se staví sociální demokraté a levice. Také podle historiků ze Svobodné univerzity v Berlíně nemají podobné zákazy smysl.

Podle nich je nutné věnovat letem komunistické diktatury větší prostor ve školních osnovách a povinně zavést exkurse do míst neblaze spojených s komunistickou érou.

Milan Kopp, Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme