V Německu pokračují jednání o možných koalicích

V Berlíně se dnes scházejí vlivní zástupci obou hlavních politických stran, aby řešili otázku povolebních koalicí. Schůzka ministra vnitra Schillyho s věčným oponentem předsedkyně CDU Friedrichem Merzem může být podle pozorovatelů prvním krokem k velkému stranickému převratu a vzniku velké koalice bez Angely Merkelové a Gerharda Schrödera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

"Myslím, že už příští týden začnou obsažná jednání," řekl televizi N-tv místopředseda frakce SPD Ludwig Stiegler, který ale stále trvá na tom, že CDU není vítězem voleb a že musí pokračovat sociálně ohleduplná politika SPD s kancléřem Schröderem v čele.

Proti němu se ale ozývají stále častěji výhrady, že je opojen mocí a chová se jako římský imperátor. "Mnozí ve straně mají nyní pocit, že mohou chodit po vodě," dokresluje atmosféru v SPD po nečekaně vysokém volebním zisku bývalý zemský šéf Sigmar Gabriel.

Další sociální demokraté - ve světle matematického vítězství Unie - ale chtějí raději velkou koalici bez nynějších stranických špiček, aby si zachránili vlastní posty. Mezi nimi ti nejméně populární ministři současné vlády, včetně Otta Schillyho.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme