V Německu roste skandál s nominací spolupracovníků Stasi na ZOH

V Německu se rozrůstá skandál kolem nominace doprovodného týmu pro olympijské hry v Turíně. Podle Úřadu spolkové zmocněnkyně pro spisy Stasi bylo celkem devět osob z řad funkcionářů, trenérů a lékařů spolupracovníky východoněmecké tajné policie. Tři z těchto lidí z konečné nominaci vypadli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Torino 2006

Torino 2006 | Foto: Torino 2006

Podle zvláštní komise ustavené Německým olympijským výborem spolupracovaly tyto tři osoby se Stasi zvlášť úzce. Jednoho z funkcionářů nakonec nenominoval jeho sportovní svaz, druhý se nominace vzdal a třetího vyřadil z týmu na svém včerejším zasedání olympijský výbor.

Ten odmítl jména vyřazených donašečů východoněmecké tajné policie zveřejnit. Podle deníku Die Welt ale jde o spolkového kouče biatlonové reprezentace Haralda Böseho a asistenta trenéra skokanů Henryho Glasse.

Hlavní postavou aféry je ale bývalý slavný krasobruslař, mistr světa ve sportovní dvojicích a dnes trenér Ingo Steuer. Spolková zmocněnkyně pro spisy Stasi Marianne Birthlerová postup olympijského výboru ocenila.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme