V Německu se budou konat předčasné volby

U našich západních sousedů se budou konat předčasné parlamentní volby. Oznámil to kancléř Gerhard Schröder po volebním debaklu rudo-zelené koalice v zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku. Po devětatřiceti letech se tam ujala moci pravicová koalice CDU-FDP. Poslední bašta SPD padla a strana z toho urychleně vyvodila závěry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Jásot a volání, vláda se mění, taková byla atmosféra před Landtagem, kde na obří obrazovce sledovali místní voliči první volební prognózy. Nedlouho po té uznal v Düsseldorfu hořkou porážku dosavadní zemský ministerský premiér Peer Steinbrück a v Berlíně kancléř Schröder. Podle něho zemské volby zpochybnily politický základ jeho reformního kursu. "Považuji jasnou podporu většiny Německa za nezbytnou, proto musí být nové volby co nejdříve, realisticky na podzim," řekl doslova.

Předseda SPD Franz Müntefering souhlasí, aby se v důsledku porážky v Severním Porýní-Vestfálsku konaly předčasné parlamentní volby už letos na podzim. Zemský premiér Peer Steinbrick označil prohru za hořkou. Slíbil vyvodit osobní politickou odpovědnost a poblahopřál vítězi voleb, šéfce křesťansko-demokratické unie CDU Jürgenovi Rüttgers. Ten v pohnuté první reakci v Düsseldorfu ujistil, že jeho strana je připravena převzít odpovědnost nejen za vývoj v této spolkové zemi, ale také na celostátní úrovni.

Zemské volby v Severním Porýní-Vestfálsku se tak staly poslední ranou pro spolkovou vládu. Proto byl o jejich průběh enormní zájem. "S akreditacemi jsme začali už před Vánoci, je tu 1400 novinářů z celého světa, stovky jsme jich museli odmítnout," řekla Českému rozhlasu mluvčí Landtagu Stephanie Hajdamowicz.

Milan Kopp, Markéta Pešková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme