V Německu se diskutuje o odnětí státního občanství Adolfu Hitlerovi

Originální krok k ještě hlubší denacifikaci Německa podnikají sociální demokraté ve spolkové zemi Dolní Sasko. 62 let po jeho smrti chtějí Adolfa Hitlera zbavit německého státního občanství. CDU to ale považuje za nesmysl a poukazuje na to, že mrtvý už není nositelem práv a povinností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protinacistická vlajka

protinacistická vlajka | Foto: Jiří Hošek

Adolf Hitler byl na vlastní žádost zbaven rakouského státního občanství v roce 1925, ale Němcem se stal po několika neúspěšných pokusech až o sedm let později. Vysněné občanství mu tehdy udělil svobodný stát Brunšvicko.

V jeho nástupnické zemi, Dolním Sasku, teď SPD usiluje o to vůdce Třetí říše posmrtně německého občanství zbavit. Křesťanští demokraté to ale považují za právně nemožné.

"Navíc by to u židovských organizací a v zahraničí mohlo vyvolat mylný dojem, že se snažíme uniknout odpovědnosti," komentoval iniciativu dolnosaský ministra vnitra za CDU Uwe Schünemann.

Podobný krok chystá také město Bad Doberan, které bude v červnu hostit summit G-8. Tamní radní chtějí Hitlerovi odejmout pro změnu čestné občanství města.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme