V Německu se dramaticky zvýšil počet konzumentů českého pervitinu

O 51 procent narostl v Německu počet prvokonzumentů pervitinu. Tato návyková látka se do Německa dostává především z Čech. Nejvíce postiženými jsou Bavorsko a Sasko, tedy spolkové země sousedící s Českou republikou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pervitinová laboratoř | Foto: Policie ČR

Užívání pervitinu se tak omezuje hlavně na české pohraničí. Vládní pověřenkyně pro drogové záležitosti Mechthild Dyckmansová odmítla tvrzení místních médií, že by se droga šířila napříč Německem.

Odstrašující kampaň s fotografiemi lidí pervitinem znetvořenými tvářemi podobně jako ve Spojených státech německá vláda podle Dyckmansové neplánuje:

„Konzumace pervitinu je zatím lokální záležitostí v pohraničních oblastech. Celoněmecká kampaň by se mohla vrátit jako bumerang a na drogu upozornit i v oblastech, kde tyto problémy zatím nemají. Snažíme se ve spolupráci s českými kolegy omezit tu velkou produkci, která tam dnes je."

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zprávou o dramatickém nárůstu konzumentů českého pervitinu v Německu se přihlásila tamní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.mp3

Pervitin, kterému v Německu říkají krystal, vyjde v asijských tržnicích v českém pohraničí levněji.

Počet uživatelů této drogy tak u našich sousedů dramaticky stoupá. Jen loni kriminální centrála zaregistrovala přes dva a půl tisíce nových uživatelů.

Poslední roky si především bavorský ministr vnitra stěžoval na českou právní úpravu, podle které držení dvou gramů není trestným činem, ale přestupkem. To podle něj zapříčinilo současný boom.

Zatímco z Bavorska často zaznívá kritika liberální české drogové politiky, šéf Spolkového kriminálního úřadu Jörg Ziercke oceňuje spolupráci s českou stranou. V roce 2012 se podařilo zajistit rekordní množství pervitinu a v Česku bylo odhaleno 41 laboratoří.

Bavorští policisté se učí česky. I kvůli pašerákům drog

Číst článek

„Intenzivně dnes s Čechy pracujeme na společném programu. V jeho rámci se zvýšil počet razií a kontrol. Loni se podařilo české straně zabavit 36 kilo pervitinu, 47 kilo německé, čeští kolegové odhalili 41 laboratoří," uvedl Ziercke.

Podle jeho slov ale existuje velké nebezpečí, aby se v Česku výroby pervitinu nezmocnil velké drogové kartely. A tomu musí dnes Němci s Čechy společně zabránit.

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jen na málokterou drogu vzniká návyk tak rychle jako na pervitin. Stačí jedno až dvě užití. Následky jsou zničující - ztráta zubů, kožní problémy, srdeční problémy, psychózy.

„Ta droga člověka ničí nejen duševně, ale i tělesně. Nakonec jsem se úplně izoloval v bytě. Volal jsem o pomoc, říkal jsem si, že musím něco podniknout, ale nebyl jsem ničeho schopný," říká Daniel, který se kvůli pervitinu dostal úplně na dno.

V současné době se snaží s pomocí berlínské charity vrátit k normálnímu životu. „U jiných látek to trvá třeba rok, ale u pervitinu stačí k závislosti jedno, dvě použití,“ líčí bývalý lékař, dnes poslanec Petri.

Klára Stejskalová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme