V Německu se rodí více dětí

Německo zažívá "baby-boom!" Podle průzkumu, který si nechal vypracovat server Welt-ONLINE, se za první čtvrtletí letošního roku narodilo ve velkých městech až o 21 procent dětí víc, než ve srovnatelném období roku 2006. "Nejplodnější" přitom byly páry v severoněmeckých Brémách a taky v Kolíně nad Rýnem. Co za nárůstem porodnosti stojí?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

matky s dětmi | Foto: Jan Rosenauer

Někteří zaměstnanci matrik svádějí nárůst porodnosti na loňské fotbalové mistrovství světa, které bylo všeobecně považováno za "injekci" dobré nálady v německé společnosti. Profesor Jan Hoem, který řídí Institut Maxe Plancka pro demografický výzkum v Rostocku, ale dopad této události na porodnost vylučuje. "To máte jako s výpadky elektřiny před několika lety," dodává ironicky.

Také Martin Werding z hospodářského institutu IFO považuje teorii založenou na úspěšném světovém šampionátu za scestnou. Daleko pravděpodobnější podle něj je, že za baby-boomem stojí nový systém vyplácení rodičovských příspěvků. Ten platí od 1.ledna 2007 a zvýhodňuje maminky, které před narozením potomka pracovaly.

Rozdíly ve výši přídavků oproti stávajícímu modelu jsou v mnohých případech tak dramatické, že před blížícím se koncem roku byly zdravotní sestry v porodnicích zaplaveny žádostmi o aplikaci prostředků na utlumení kontrakcí.

Porodnost v Německu stoupla naposledy v sedmdesátých letech a dnes připadá na jednu Němku v průměru 1,34 procenta dítěte. Experty každopádně těší, že trend naznačený studií Welt-ONLINE, se neomezuje pouze na západ Německa. Taky v Magdeburku a Erfurtu totiž zaznamenali 16, resp. 12,5procentní nárůst počtu narozených dětí.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme