V Německu se rozbíhají jednání o vládní koalici

Němci už více než den znají výsledky voleb, rozruch a obavy ale v Německu samotném a do značné míry i v zahraničí přetrvávají. Pravicová ani čistě levicová vládní koalice není za současné konstelace možná. Nejvyšší ústavní představitel země prezident Horst Köhler zatím mlčí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf CSU Edmund Stoiber a předsedkyně CDU Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Tolik variant možných koalicí a navíc v rámci nesourodých stran ještě politici řešit nemuseli. Není divu, že v řadách zklamané konzervativní pravice zavládla bezradnost. K uklidnění nepřispělo ani tvrzení šéfky CDU Angely Merkelové, že katastrofický volební zisk je vlastně částečným úspěchem.

Vedení CDU se ale rozhodlo svou předsedkyni hájit; hlavní je prosadit ji do čela vlády. "Chci mluvit se stranami kromě Levicové," nominuje se Angela Merkelová. Část unionistů, včetně Edmunda Stoibera, vidí nouzové řešení v "černém semaforu", tedy v koalici s liberální FDP a Zelenými.

Sociální demokraté favorizují jednoznačně kancléře Gerharda Schrödera a velkou koalici, případně "semafor" SPD, liberálů a Zelených. "Kategoricky vylučujeme takový semafor," kontruje předseda FDP. "Jde o nepříjemnou, ale výzvu," charakterizuje situaci bývalý státní sekretář Egon Bahr. Doporučuje přitom SPD skandinávský model menšinové vlády.

Podle ústavy nyní nadchází prezidentův čas, řekl v rozhovoru pro Neuen Osnabrücker Zeizung ústavní soudce Jörn Ipsen. Prezident ale vzkázal politikům, že se prozatím nehodlá vměšovat do jejich konzultací. Na jak dlouho, to se neví. Podle některých komentářů to souvisí s patovou situací po volbách, kdy není stále jasné, zda se nebudou muset konat nové.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme