V Německu se spekuluje o vypsání předčasných voleb

V Německu se začalo šuškat o možném vypsání předčasných parlamentních voleb. Důvodem jsou ostré výpady obou hlavních koaličních partnerů, které ochromily fungování spolkové vlády. Špičky křesťanských i sociálních demokratů ale trvají na dodržení zářijového termínu hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Předčasné volby by rád viděl hlavně šéf liberálů Guido Westerwelle. Preference jeho FDP totiž šplhají do závratných výšin a to už za půl roku nemusí platit. Tvrdé útoky z posledních dní hlavně sociálních demokratů na kancléřku Angelu Merkelovou někteří analytici interpretovali jako faktický zánik velké koalice.

Sama Merkelová i šéf SPD Franz Müntefering ale scénář předčasných voleb do Spolkového sněmu vyloučili. Hlavním koaličním "tmelem" zůstává boj s dopady finanční a hospodářské krize, který je paradoxně taky tématem, které křesťanské a sociální demokraty nejvíc rozděluje. Místopředsedkyně SPD Andrea Nahlesová k tomu lakonicky dodala: "Musíme se s tím poprat společně."

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme