V Německu se vede ostrá diskuse o cílech afghánské mise

Německá kancléřka Angela Merkelová demonstrativně podpořila působení vojáků bundeswehru v Afghánistánu. Učinila tak poté, co německý kontingent přišel v bojích s Talibanem o další čtyři vojáky. Na německé politické scéně to odstartovalo další diskusi o cílech afghánské mise.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že němečtí vojáci přispívají ke stabilizaci Afghánistánu, aby tamní vláda mohla převzít odpovědnost do svých rukou.

S každým mrtvým ale roste v Německu tlak opozice i veřejnosti na stažení německého kontingentu. Opoziční sociální demokracie má o dalším postupu v Afghánistánu jasno, stejně jako lídr frakce SPD ve spolkovém sněmu Frank-Walter Steinemeier:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli válce v Afghánistánu se do války stále více dostává i německá politická scéna. Hostem Rádia Česko byl publicista Jaroslav Šonka.

„Musíme teď nastavit výhybku - směrem ke stažení německých vojáků z Afghánistánu. V příštím roce bychom měli dospět k tomu, že většinu Afghánistánu předáme z podstatné části do rukou afghánským úřadům,“ uvedl Steinemeier.

Rainer Arnold z SPD vyzval spolkovou vládu, aby upřesnila definici současného poslání německých vojáků. Právě tento politik v posledních hodinách členy německého kontingentu rozčílil. Společně s dalšími šesti poslaneckými kolegy pokračoval v letu z Afghánistánu do Německa, i když se dozvěděl o dalších zabitých vojácích.

Naproti tomu ministr obrany Guttenberg a generální inspektor bundeswehru Wieker se vrátili zpátky na sever Afghánistánu. Karl-Theodor zu Guttenberg doprovodí do vlasti pětici vojáků, kteří byli v boji s Talibanem zraněni.

Navýšení německého kontingentu

V lednu slíbila vláda navýšit německý kontingent až na 5000 mužů, mandát od parlamentu má ale jen 4500 příslušníků bundeswehru. Nový mandát ale bude muset parlament schválit. Kancléřka Merkelová doufá, že rozšíření kontingentu podpoří i SPD.

„Dali jsme jasně najevo, že toto nasazení je bohužel spojeno s velkým nebezpečím. Myslím, že mandát je základem toho, že vojáci mohou plnit svou práci, svůj úkol. Důležité je, abychom naše vojáky v těchto těžkých chvílích podporovali,“ uvedla kancléřka.

Podle Jaroslava Šonky, publicisty a profesora na Evropské akademii v Berlíně se Merkelové nový mandát pro německé vojáky pravděpodobně podaří vybojovat.

„Protože je před volbami v Severním Porýní-Vestfálsku a žádné radikální kroky, které by mohly ovlivnit německý elektorát, se v tomto okamžiku realizovat nedají,“ uvedl na Rádiu Česko.

Kromě toho sociální demokracie musí podle něj hledět zpět na svá rozhodnutí velké koalice, kdy byla spolu u moci.

Jiří Hošek, Katarína Brezovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme