V Německu se zavírají obchody nejen na svátky, ale i v neděli

Zatímco čeští senátoři rozhodují, zda zavřít velké supermarkety o státních svátcích, pro sousední Němce je nakupování ve sváteční dny něco nepřestavitelného. Obchody v Německu zůstávají zavřené dokonce i každou běžnou neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní dům | Foto: Jan Šmíd | Zdroj: Český rozhlas

V sobotu večer bývá před německými pokladnami rušno. Němci nakupují zásoby na neděli nebo i na celý další týden. Pokud zapomenou olej nebo mouku, musí počkat až do pondělí. V neděli mají totiž samoobsluhy zavřeno.

Výjimkou je Berlín, kde i v neděli lze najít několik otevřených obchodů. Jeden z nich je například na nádraží. Osmkrát do roka si mohou Berlíňané užít i nedělní nakupování ve velkých obchodních domech a nákupních galeriích a to vždy od jedné do šesté hodiny odpolední

Přehrát

00:00 / 00:00

V Česku se můžou zavřít obchody o státních svátcích. Jak to mají s otevírací dobou v Německu, zjišťovala tamní zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Nedělní prodej má v Německu pevně stanovená pravidla a v jednotlivých spolkových zemích se situace liší. Bavorsko k tomu přistupuje přísněji, v Mnichově zůstávají rolety obchodů stažené každý sedmý den v týdnu celoročně.

V Hesensku nedávno chtěli otevřít na Tři krále, odbory a církev to ale obchodníkům okamžitě překazily s argumentem, že neděle jeden klidu, který se musí chránit.

Většině Němců zavřené obchody nevadí, obchodníci především v příhraničních oblastech s Českem to ale vnímají jako handicap.

Zákazníci možná budou muset vynechat nákupy během státních svátků

Číst článek

„Jako prodavačka nepovažuji za dobré, aby bylo v neděli otevřeno. Mnozí, kteří pracují celý týden, by to uvítali, ale nevyplatí se to,“ soudí mladá žena. Změnu neočekává a realita jí dává za pravdu.

Boj proti nedělnímu prodeji se poslední roky spíše zpřísňuje než naopak. V Berlíně existuje iniciativa, která chce omezit i nedělní prodej v nonstopech, tedy místech, kde většinou prodávají přistěhovalci z Asie nebo Turecka.

Klára Stejskalová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme