V Německu se znovu objevila ptačí chřipka

K našim západním sousedům se vrátila ptačí chřipka. Nebezpečný virus H5N1 se objevil na farmě nedaleko města Zhořelce. Zatím není jisté, jestli se skutečně o jedná o pro člověka smrtící variantu viru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zátarasy okolo farmy s ptačí chřipkou | Zdroj: ČTK

Virus objevili při rutinním vyšetření jedné z kachen na farmě v Markersdorfu u Zhořelce. Nakažený kus přitom nevykazoval symptomy ptačí chřipky. Jak se kachna nakazila, zatím odborníci netuší.

Úřady nechaly preventivně vybít veškerou drůbež na farmě. Celkem šlo o 1400 kusů, včetně 700 hus.

Pro Veterinární institut Friedricha Loefflera na severoněmeckém ostrově Riems je výskyt ptačí chřipky "malým překvapením". Riziko této choroby pro Německo totiž nedávno experti vyhodnotili pouze coby mírné. Předcházející případ totiž byl loni v prosinci u malého chovu slepic na severu Braniborska.

V České republice se už před víc než rokem zmírnila mimořádná veterinární opatření, zavedená proti ptačí chřipce. Rozhodla tak Státní veterinární správa, protože se tou dobou u nás nevyskytovaly žádné případy ptačí chřipky v chovech, a nebyli ani zjištěni žádní volně žijící ptáci, kteří by na tuto nákazu uhynuli. Jako poslední tak zaznamenáváme epidemii v červenci loňského roku na Orlickoústecku.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme