V Německu si Izrael a Hizballáh vyměňují vězně

V Německu začala výměna vězňů mezi libanonským hnutím Hizballáh a Izraelem. Akci, které předcházelo tři roky trvající vyjednávání zprostředkované Berlínem, by neměl narušit ani ranní sebevražedný atentát v Jeruzalémě. Výbuch v autobuse v centru města zabil přinejmenším deset lidí. Po výměně v Německu má židovský stát propustit na 400 palestinských vězňů na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Na hranici s Libanonem pak předá těla 59 zabitých povstalců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elhanan Tannenbaum | Zdroj: ČTK

Podle koordinátora německé tajné služby jde o výměnu 400 Palestinců, 35 občanů arabských států a jednoho Němce. Mezi propuštěnými jsou i dva přední vůdci Hizballáhu. Podle německé agentury DPA tým izraelských expertů na letišti Köln Wann bez pochyb identifikoval i těla svých tří vojáků, jejichž předání je součástí dohody s Hizballáhem. Propuštěn má být také židovský obchodník Elhanan Tannenbaum.

Obchodník Tannenbaum, který byl chycen na izraelsko-libanonské hranici a obviněn ze špionáže, pro libanonskou televizi, která natáčela přípravy na jeho propuštění, řekl: "Musím říci, že se mnou zacházeli dobře, dokonce velmi dobře. Myslel jsme, že je Hizballáh teroristická organizace, ale není."

Přistání dvou letounů s vězni a tělesnými pozůstatky vojáků z Bejrútu a Tel Avivu provázela v Kolíně nad Rýnem mimořádná bezpečnostní opatření. Nasazeny byly výsadkové jednotky, příslušníci bezpečnostních sil v civilu se psy a přístroji pro noční vidění.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme