V Německu sílí kritika CDU za nominaci nacistického soudce

Kritika německé konzervativní pravice doma i v zahraničí sílí. Důvodem je nominace zemské organizace CDU bývalého nacistického soudce Hanse Filbingera do Spolkového shromáždění, které už v neděli má zvolit nového spolkového prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: berlinerfernsehturm.de

Volba devadesátiletého Hanse Filbingera je podle Centra Simona Wiesenthala špatným znamením ve špatnou dobu. Účast někdejšího nacistického soudce na prezidentských volbách by byla ostudnou skvrnou v demokratické historii Německa, dodává židovská organizace na obranu lidských práv.

Své rozpaky vyjadřuje také Ústřední rada Židů v Německu. Její předseda Paul Siegel soudí, že v BW je řada jiných zasloužilých politiků bez podobné minulosti. Překvapivě ani předsedkyně CDU Merkelová nepodporuje Filbingera jako volitele. Bývalý nacistický soudce přitom byl ve vší tichosti členem Spolkového shromáždění už v letech 1994 a 1999.

Spor o osobu Filbingera zaměstnává i novináře a umělce. Dramatik Rolf Hochhuth v otevřeném dopise obviňuje pravicového prezidentského kandidáta Köhlera, že se hodlá postavit na roveň nacistického soudce. Prezídium PEN klubu soudí, že hlas Filbingera bude ostudou prezidentské volby. Postkomunistická PDS varuje před nepříliš zdařilým obrazem reprezentantů německého lidu pro svět.

Devadesátiletý Filbinger je nejstarším členem Spolkového shromáždění. Těsně před koncem války vynášel rozsudky smrti nad námořnickými dezertéry. Odhalen byl až v roce 1978, kdy musel proto opustit křeslo ministerského předsedy Bádenska-Württemberska. Členem Spolkového shromáždění byl přitom ve vší tichosti už v letech 1994 a 1999.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme