V Německu sílí odpor proti příspěvku na bývalou NDR, má se platit ještě 7 let
Starostové z německého Porúří brojí proti takzvanému Soli, solidárnímu poplatku určenému na proměnu bývalé NDR. Poplatek měl být původně přechodný, spolková vláda ale nakonec rozhodla prodloužit jeho platnost až do roku 2019.
Debata o poplatku se rozhořela v souvislosti s kampaní před mimořádnými regionálními volbami v Severním Porýní-Vestfálsku, které se budou konat 13. května. Ty byly vyhlášeny poté, co padla dosavadní menšinová vláda.
Starostové silně zadlužených měst v Porúří jako je Dortmund, Essen, Oberhausen nebo Gelsenkirchen požadují zrušení solidárního poplatku a poukazují na sociální problémy ve svých městech žijících v minulosti z těžkého průmyslu.
Debatu o „solidárním poplatku“ přibližuje německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
Ze 400 měst a obcí Severního Porýní-Vestfálska jich má pouze 8 vyrovnaný rozpočet. Nejlidnatější spolková země byla dříve nejvýznamnější německou průmyslovou oblastí. Zavírání dolů, železáren a oceláren se však negativně projevilo na nezaměstnanosti i příjmech obcí.
Nejzadluženějším městem je Oberhausen, který má dluh ve výši 1,8 miliardy eur. Přitom do roku 2019, kdy má platit pakt solidarity, musí na východ odvést 270 milionů eur. Gelsenkirchen, který má dluh 858 milionů eur, musí zaplatit 238 milionů. Starostové poukazují na to, že sami musí zavírat knihovny, plavecké bazény a další obecní zařízení.
Není to přitom poprvé, kdy se v Německu diskutuje o solidárním poplatku. Přestože jsou na východě stále nižší platy a vyšší nezaměstnanost než na západě, nelze to už plošně vztáhnout na všechna města a obce.
Začínají proto sílit hlasy, aby solidarita nefungovala podle geografického rozdělení, ale podle toho, jak na tom města skutečně jsou. To by mohlo pomoci i řadě měst v Porýní, která se potýkají s vážnými sociálními problémy.
Naopak premiér Saska-Anhaltska zostřující se debatu mezi novými a starými spolkovými zeměmi kritizuje. Solidární poplatek podle něj není příčinou problémů západoněmeckých obcí a nezaměstnanost na východě je stále dvakrát vyšší než na západě.