V Německu sílí protesty proti úložištím jaderného odpadu

Ve střety s policií se zvrhly protesty německých odpůrců atomové energie nedaleko úložiště jaderného odpadu v Morslebenu. Z vyprovokování násilností se navzájem obviňují obě strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie se v Morslebenu střetla s odpůrci atomové energie | Foto: AFP

Spolkový ministr životního prostředí mezitím představil možné varianty řešení problému s úložištěm Asse II, které se potýká s vážným pronikáním vody. Podle ministra za SPD Sigmara Gabriela může být všech 126.000 barelů s nízko nebo středně radioaktivním odpadem vyzvednuto na povrch a převezeno nejspíš do blízkého okolí.

Varianta 2 počítá s přemístěním barelů do hlubších šachet bývalého solného dolu a třetí alternativou je jejich zalití do betonu. O nejvhodnější metodě se má rozhodnout do konce roku podle celkem 80 kritérií.

Ministr Gabriel si myslí, že by náklady na operaci ve výši zhruba 4 miliard eur měl nést atomový průmysl. Z vyostření situace kolem umisťování jaderného odpadu obvinil politik SPD kancléřku Merkelovou, která údajně odmítla hledání nových, vhodných úložišť v jižním Německu.

Jiří Hošek, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme