V Německu soudí členku RAF. Objevil se nový důkaz

V německém Stuttgartu u Vrchního zemského soudu začal dnes proces, který se vrací do poměrně dávné minulosti. Do let, kdy v Německu šířila teror krajně levicová organizace Frakce Rudé armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo | Foto: Emanuel Macoun

V roce 1977 se přihlásila k vraždě vrchního státního zástupce Siegfrieda Bubacka. Kdo ze členů RAF ji spáchal, ale zůstává dosud nejasné. Teď, na základě nových důkazů, stanula před soudem osmapadesátiletá Verena Beckerová, bývalá členka Frakce.

„Změnili se předpoklady toho, jak se dneska vyvíjí účinnost důkazů v soudnictví. Stopa její DNA byla nalezena na jednom z dopisů, kterým se frakce přiznává, že toho člověka zabila. Což ovšem není důkaz toho, že ona střílela. Přesto státní zastupitelství trvá na tom, že se tato věc musí znovu uchopit do rukou,“ vysvětlil spolupracovník ČRo v Německu Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Frakci Rudé armády mluvil v Ozvěnách dne Jaroslav Šonka

Za jiné teroristické aktivity už byla Beckerová jednou odsouzena na doživotí, po dvanácti letech jí ale prezident udělil milost.

Vraždu vrchního státní zástupce Siegfried Buback a dalších dvou mužů v jeho doprovodu Frakce Rudé armády obhajovala svým antiimperialistickým bojem.

Bojovali proti imperialismu

„Tito lidé měli i další oběť Hanse Martina Schleyera, který byl nacistickým úředníkem protektorátu. Měli za to, že si tato krajně pravicová totalita podržela moc ve svých rukou a bojovali proti ní. Pak se ale nechali sami vycvičit k terorismu u palestinských teroristů,“ přiblížil okolnosti Šonka.

Obviněná Verena Beckerová k důkazům, které v tomto procesu předložila obžaloba, mlčí.

„Byla jediná ze své skupiny, která si něco se svými vyšetřovateli vyměňovala, vysvětlila jim něco ze struktur. Soudu ale velice hrubě nadávala. Co se týče konkrétních činů, tak nechce nikoho prozradit včetně sebe,“ pokračoval berlínský spolupracovník.

Podle něho už v současném Německu už působení krajně levicové Frakce Rudé armády dávno není živé:

„Existuje tu ještě několik skalních přívrženců, ale mladí lidé už tomu spíše nerozumějí. Beckerová opravdu vypadá jako dáma, která má něco za sebou, není to určitě žádná reklamní akce pro teroristickou levici. Pozitivní důsledek to mělo v tom, že se politická levice v sedmdesátých letech poměrně jasně vyhranila proti terorismu.“

Veronika Sedláčková, Jaroslav Šonka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme