V Německu spustili internetový portál o revolučních událostech roku 1989

Internetový portál proti ztrátě historické paměti. Tak bychom mohli nazvat nový německý projekt s názvem Friedliche Revolution (Mírová revoluce). Širokému publiku nabízí na internetu atraktivní formou informace o zlomových událostech roku 1989 hlavně ve východní Evropě, kdy se k zemi řítila takzvaná železná opona.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

berlínská zeď

berlínská zeď | Foto: Adam Drda

Portál Friedlicherevolution.de není jen zdrojem informací pro historiky a žurnalitsty, ale taky vynikající učební pomůckou. Té je víc než zapotřebí, protože - jak ukázaly některé průzkumy - znalosti školáků o této stěžejní kapitole německé historie jsou mírně řečeno mizerné.

"Žáci, kteří se o tématu napřed pochopitelně něco dozvědí ve vyučování, najdou na portálu třeba osudy pamětníků. Historické události tak získají na důvěryhodnosti a školáci budou vědět taky o dnešních postojích lidí. Proto je portál tak důležitý. Máme dodnes co do činění se zcela odlišným historickým vnímáním bývalé NDR," dodává historik Martin Sabrow.

Návštěvníci stránky se o historických událostech mohou nejen dozvědět, ale taky o nich online diskutovat. Portál nabízí v multimediální podobě taky informace o aktuálním dění, které s 20. výročí pádu Berlínské zdi souvisí.

"Mladší generaci můžeme do určité míry oslovit jenom prostřednictvím internetu. To nejsou pravidelní čtenáři novin a v knihovně je taky neuvidíte moc často. Je dobře, že portál umožňuje interaktivní zacházení s tématem, takže to pro mladé lidi může být určitě i zábava," pochvaluje si šéfka úřadu pro akta STASI Marianne Birthlerová.

Na realizaci projektu se ze spolkových zemí finančně přímo podílelo jen Sasko. Podle zmocněnce této spolkové země u berlínské vlády Erharda Weimanna, je zapojení této části Německa logické: "Vzpomeňte si na všechny ty mírové dialogy a demonstrace v Lipsku, Drážďanech nebo Saské Kamenici. V Plavnu pak poprvé zaznělo nahlas volání po znovusjednocení země, které se dostalo až do západoněmecké televize."

"Jen ten, kdo ví proč a za jakých podmínek vyšly před dvaceti lety statisíce lidí do ulic, aby se neohroženě zasadili o demokracii a svobodu, si ještě dnes umí těchto událostí vážit a mohou o nich informovat další generace. I dnes se najdou lidé, kteří mluví o přijatelné diktatuře a kteří cítí potřebu veřejné diskuse o tom, jestli NDR byla státem bezpráví nebo ne," obhajuje výpravný projekt předseda Spolkové nadace pro zpracování diktatury východoněmecké SED Rainer Eppelmann.

Přečtěte si také:
Ministr Tiefensee: Někdejší NDR by mohla za deset let dohnat chudší spolkové země
Němci chtějí urychlit rekonstrukci roztrhaných svazků bývalé komunistické policie
Na německo-českém kulturním happeningu se vzpomínalo na rok 1968

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme