V Německu stávkovali železničáři. Provoz v ČR stávka nezasáhla

Odboráři železniční společnosti Deutsche Bahn naplnili hrozbu a vstoupili dnes do výstražné stávky. Jako první přerušili práci zaměstnanci v Hamburku a Berlíně. Odbory tak chtějí zvýšit tlak na vedení firmy před podvečerním jednáním o nové kolektivní smlouvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co by asi řekli pamětníci na dnešního „Adlera“? | Foto: Klára Stejskalová

V první vlně přerušili práci uklízečky a zaměstnanci technických služeb v Hamburku. Do stávky se pak postupně zapojili zaměstnanci i v dalších regionech včetně několika měst v sousedním Sasku nebo Frankfurtu a Kielu.

Provoz na české železnici stávka nepoznamenala. Mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský už ráno uvedl, že by německý protest neměl mít vliv na rychlíky jedoucí z Berlína a Hamburku do Česka. O možném zpoždění jednotlivých spojů bude ale podle něj jasné až v okamžiku, kdy se přiblíží českým hranicím. Pokud by k němu došlo, cestující nemůžou žádat vrácení jízdenky nebo jinou náhradu.

„V případě stávek není nárok na kompenzace. My však plánujeme, pokud by ke zdržení došlo, vypravení hlavně v nejfrekventovanější části trasy - třeba mezi Prahou a Brnem - náhradních souprav tak, aby se stávka v Německu cestujících nedotkla a vlaky na našem území jely podle jízdních řádů,“ uvedl dopoledne.

Aktuální informace o případném zpoždění nebo náhradních spojích najdou cestující na internetových stránkách Českých drah.

Německý odborový svaz EVG pro 130 tisíc zaměstnanců požaduje zvýšení mezd o 6,5 procenta. Vedení Deutsche Bahn navrhuje v prvním roce navýšení pouze o 2,4 procenta, v dalším roce o další 2 a k tomu jednorázový příplatek 400 eur. Stávku označuje vedení za absurdní.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme