V Německu ubývá imigrantů, v České republice jich naopak výrazně přibývá

Německo má pověst tradiční přistěhovalecké země. Jenže lidí, kteří ve spolkové zemi hledají práci a nový domov, v poslední době ubývá. Už druhý rok za sebou území Německa opouští více lidí, než je těch, kteří se v zemi usadí. Opačný trend platí pro Českou republiku, ta zažívá pravý imigrační boom.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Imigrace

Imigrace | Foto: Audiovisual service EU

Do Česka dokonce proudí imigranti nejrychleji na světě. Počet cizinců u nás od revoluce vzrostl skoro třináctkrát. Tvrdí to Mezinárodní organizace pro migraci. Nyní u nás žije téměř čtyři procenta imigrantů, což je sice méně než průměr Evropské unie, ale žádná z evropských zemí, navíc ani Spojené státy nebo Kanada, nezaznamenala takový nárůst.

Přehrát

00:00 / 00:00

RC imigranti česko.mp3

Cizince láká Česko více než naše sousední státy Slovensko a Polsko. Kvůli krizi se podmínky na trhu práce v Česku trochu zhoršily a často to byli právě imigranti, kdo přišli o práci jako první. Cizincům, kteří ztratili zaměstnání, vláda v rámci programu Dobrovolné návraty nabízela bezplatnou letenku zpět do vlasti. Využily ji asi dvě tisícovky lidí.

Německo neopouští jen imigranti, ale i samotní Němci. „Důsledkem je blahobyt. Němci si na domácí půdě vydělali peníze a chtějí si koupit nějakou nemovitost na ostrovech v Atlantském oceánu nebo ve Středozemním moři, kde budou žít dalších 20 let. Je to fenomén, který sledují i seriály. Jde o lidi, kteří by ještě v Německu mohli pracovat, ale pracují někde jinde,“ říká německý spolupracovník Českého rozhlasu Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Šonka.mp3

Nejvíce imigrantů přichází z Turecka. První otázku, kterou Turci na rozdíl například od Američanů dostanou je, zda umí německy a to není zrovna nejlepší přijetí. Nejen proto se vrací zpátky do Turecka. I velká vlna Italů se vrátila zpátky do rodné země.

Německo řeší problém s islámem. Islám se dostává do role náboženství, které se vyučuje na školách. Islám má i radikální složky, které jsou problémem tam, kde se jedná o otázky nikoli integrace, ale policejní.

Markéta Bartošová, Jaroslav Šonka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme