Česko 3:0 Lotyšsko

V Německu uvažují o snížení věkové hranice pro voliče na 16 let

Němečtí sociální demokraté a Zelení jsou pro snížení věkové hranice u aktivního volebního práva na 16 let. Týkat by se to mělo v první řadě hlasování na zemské úrovni. Cílem má být probudit v lidech větší zájem o věci veřejné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Marián Vojtek

Hlavním propagátorem revoluční myšlenky je místopředseda ústavního soudu Andreas Voßkuhle. Ten považuje za problematické a nebezpečné, že se veřejnost stále více odvrací od politického procesu.

V Německu zatím mohou šestnáctiletí v šesti spolkových zemích vybírat kandidáty na komunální úrovni. Návrh podporují hlavně sociální demokraté a Zelení, kterým tiše přikyvují taky liberálové. Šéfka Zelených Claudia Rothová si myslí, že změna volebního práva by pomohla mladou generaci nadchnout pro demokracii.

Zástupci konzervativního tábora jsou naopak ostře proti posunu věkové hranice. Za pravdu jim dala nedávná studie univerzity v Hohenheimu, podle které řada teenagerů vůbec netuší, o co ve volbách jde.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme