V Německu vrcholí dvoudenní oslavy znovusjednocení

V hlavním městě Durynska Erfurtu dnes vrcholí ústřední oslavy Dne německé jednoty. V jejich rámci se návštěvníkům erfurtských oslav představují nejen jednotlivé spolkové země, ale také noví členové EU. Pád berlínské zdi, kolaps komunistického režimu a znovusjednocení země si oficiálně připomenou členové obou komor parlamentu na společném slavnostním zasedání, na němž vystoupí také spolkový prezident Köhler.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pád Berlínské zdi

pád Berlínské zdi | Foto: Jan Rosenauer

V Berlíně v předvečer oslav nejmladšího německého svátku vyšly do ulici desítky tisíc lidí, aby protestovaly proti zaváděným sociálním reformám. Vláda chce např. sloučit sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti; nově podraží zákonné zdravotní pojištění.

V durynské metropoli Erfurtu naopak tisíce lidí od soboty oslavují Den německé jednoty, i když řada z nich mnoho důvodů k oslavám také nevidí.

Erfurt je k oslavám německé jednoty více než příhodným městem, protože odráží současně i mnohé protimluvy oné jednoty. Slaví se na velkém náměstí před katolickou katedrálou, a to přitom ve městě protestanta a církevního reformátora Martina Luthera.

Erfurt se za dob NDR svou centrálou obávané státní bezpečnosti měl stát vzorovým komunistickým městem. Kdyby komunistický režim přežil ještě pár let, toto město by pravděpodobně neexistovalo. Zaniklo by tak jedno z nejhezčích německých měst. Komunističtí radní chtěli zbourat celé starý Erfurt, připomněl megalomanské panelové projekty Honeckerovy éry MP Durynska Dieter Althaus.

A co říkají sami lidé: "Já jsem spokojená. Je to lepší než dříve, Německo je podle mě sjednocené," pochvaluje si žena, která prožila většinu aktivního života v komunismus a nyní žije s velice solidním kapitalistickým důchodem, vyšším než mají její vrstevnice na Západě.

Padesátiletý muž, který je moc mladý na důchod a moc starý pro většinu zaměstnavatelů, je pochopitelně jiného názoru: "Co říci? Jsem rád, že už není komunismus, ale z nynějších poměrů jsem deprimován."

Dvoudenní oslavy Dne německé jednoty ale i pesimisty vtáhly do rytmu regionálních kapel. Pozornost lákaly hlavně stany spolkových zemí s místními kulinářskými specialitami jako třeba burčák nebo jablečné víno. Součástí oslav je ale i prezentace nových členů Evropské unie, včetně České republiky.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme