V Německu vrcholí kauza kolem přetiskování novin z období Třetí říše

V sousedním Německu graduje spor kolem přetiskování novinových vydání z období hitlerovské Třetí říše. Bavorská vláda už dokonce druhou řadu těchto 'reprintů' začala zabavovat na novinových stáncích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mnichov

Mnichov | Foto: Jiří Hošek

Britské vydavatelství Albertas Limited plánovalo vydání celé série nacistických plátků opatřených historickým komentářem údajně ke vzdělávacím účelům. 150.000 kopií druhé řady 'reprintů' mimo jiné obsahuje přetisk štvavého nacionálně socialistického listu Völkischer Beobachter.

Bavorská vláda už začala celý náklad na novinových stáncích konfiskovat. Domnívá se totiž, že se vydavatelé dopouštějí trestného činu užívání symbolů protiústavních organizací a že porušují autorská práva. Ta přešla po druhé světové válce na bavorské ministerstvo financí.

Kontroverzní projekt Zeitungszeugen (Novinoví svědci) rozděluje nejen německou společnost, ale taky Ústřední radu Židů. Její šéfka Charlotte Knoblochová myšlenku přivítala, zatímco generální tajemník organizace Stephan Kramer reprinty označil 'za osnovy pro neonacistický dorost'.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme