V Německu vrcholí předvolební kampaň

Už v neděli mají oprávnění voliči vybrat nejvhodnější členy Bundestagu. První komory spolkového parlamentu. S volebním lídrem favorizované Křesťansko-demokratické Unie, někdejším ministrem a současným šéf poslanecké frakce v Hessensku Franzem Josefem Jungem se náš zpravodaj David Šťáhlavský účastnil jednoho předvolebního mítinku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mrakodrapy | Foto: Jan Rosenauer

U oranžového mobilního stánku je živo. Právě tu vrcholí debata o daních. "Nedoplatky poplatníků jsou vysoké," souhlasí kolemjdoucí volič. "Proto navrhujeme rovnou daň," přihřívá předvolební polívčičku stranický agitátor.

Německo potřebuje nový začátek tak zní motto CDU. Jejím volebním lídrem v Hessensku je Franz Josef Jung. Kandiduje na přímou volbu do Bundestagu, jeho volebním obvodem je tedy celá spolková země. Právě teď na předměstí Frankfurtu. Tady na rozdíl od centra, je špatná sociální situace. "Tradičně tu voliči tíhnou k SPD a proto musíme bojovat o každý hlas," vysvětluje politolog CDU Thomas Feda a hned také názorně ukazuje, jak: "To je takový žertík, celé Německo potřebuje vypucovat, tak máme jako dárek pro voliče tenhle krém na boty, nebo také místní víno pro přípitek na dobré společné dílo s CDU."

Přesně ve dvě hodiny odpoledne přichází Franz Josef Jung. Žádná okázalost, žádná auta, prostě prvoplánově skromný muž, který přišel vysvětlit lidem čisté cíle politiky své strany. Zkušenosti má - působil v partajní centrále, vedl zemské ministerstvo, teď poslaneckou frakci v zemském parlamentu. Pro začátek svého neformálního setkání s voliči si vybral maminku s kočárkem. Holčičce daroval balónek, mladé paní svou fotografii s pytlíčkem kávy. Tahle žena ho zřejmě ale volit nebude, nerozumí totiž německy, pochází z Turecka a co od voleb čeká? "Já nevím, děkuji, Na shledanou."

"Takových lidí je tu více," vysvětluje dobrovolník Markus. "Chceme jim pomáhat zapojit se a tak máme i aktivisty z řad přistěhovalců, kteří umějí jejich jazyk. Je to dobré pro CDU, ale je to dobré i společnou budoucnost všech obyvatel Německa, bez rozdílu národnosti."

Franz Josef Jung rozdal další podobizny s kávou a přišel čas na rozhovor s Českým rozhlasem: "Absolutní přednost má práce, to je rozhodující téma. Lidé se strachují o svá místa a právě tady ve Frankfurtu, jde nyní o 40 000 pracovních míst na mezinárodním letišti, je to největší projekt v Německu a my tu slibujeme vytvořit další pracovní příležitosti, až 100 000. V celostátním měřítku ještě více."

Hanuš Rohan z obchodně konzultační společnosti RCBC v Kolíně nad Rýnem to vidí ovšem jinak: Kandidát CDU je ale, jak jinak, přesvědčen o své pravdě: "Kdo volí CDU, volí nový vzestup Německa, musíme teď udělat všechno proto, abychom získali většinu občanů pro naši politiku a pro tento cíl. "

Nakolik se to Unii s klesajícími preferencemi podaří, rozhodnou už sami voliči už tuto neděli. V případě úspěchu čeká prý Franze Josefa Junga v Berlíně nejen místo v Bundestagu, ale také v spolkové vládě.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme