V Německu vrcholí přípravy na volbu prezidenta

Už zítra bude mít Německo novou hlavu státu. Rozhodne o něm Spolkové shromáždění. Pokud vládní koalice prosadí svého kandidáta v prvním kole, může vyvrátit spekulace o vnitřních sporech. Jakékoli komplikace mohou přispět ke konci vlády křesťanských demokratů a liberálů včele s Angelou Merkelovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říšský sněm v Berlíně.

Říšský sněm v Berlíně. | Foto: Jiří Hošek

Wullf nebo Gauck? Volební drama nebo jasné vítězství už po prvním kole hlasování? Tuto otázku si kladou všechna německá média. Němečtí voliči mají jasno, hlasovali by pro sedmdesátiletého evangelického pastora a někdejšího zmocněnce pro dokumenty Stasi Joachima Gaucka.

Německého prezidenta ale volí Spolkové shromáždění, kde má koalice většinu 21 hlasů. Zatím nikdy v historii se nestalo, aby si vláda neprosadila svého kandidáta. Rozdíl mezi přáním voličů a mocí politiků rozvířilo v Německu debatu nad možností přímé volby prezidenta jako je tomu třeba v Rakousku nebo Polsku.

Klára Stejskalová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme