V Německu vychází po 70 letech Mein Kampf. Komentované vydání připravili historici

V Německu dnes vychází kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf – v překladu Můj boj. S rokem 2015 vypršela po 70 letech autorská práva. Ta vlastnil bavorský stát, který po celou dobu bránil publikování této knihy, které se v době nacismu přezdívalo „Kniha Němců“. Právě proto, že Hitlerovu knihu může nyní vydávat kdokoli, připravil mnichovský Institut pro soudobé dějiny nové a kritické vydání s více než 3500 komentáři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Německu vydali poprvé od konce války knihu Mein Kampf

V Německu vydali poprvé od konce války knihu Mein Kampf | Zdroj: Reuters

„Naše komentáře mají tři funkce: zaprvé vysvětlit věci, události a osobnosti jako každá jiná kritická edice, zadruhé chceme těmito komentáři svým způsobem skočit Hitlerovi do řeči. Byl to demagog, který v této knize šířil lži, polopravdy, které je třeba odhalit. A třetí funkce je ukázat, co se s Hitlerovými myšlenkami stalo po roce 1933, kdy se chopil moci,“ řekl ředitel mnichovského Institutu Andreas Wirsching.

Ten se rozhodl připravit mnohasetstránkovou knihu Adolfa Hitlera už před několika lety. Na přípravě kritického vydání pracoval tým historiků pod vedením Christiana Hartmanna.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Německu vychází komentovaný Mein Kampf. S historikem, který vydání spolu s kolegy připravoval, mluvil zpravodaj ČRo v Německu Pavel Polák

„Tahle knížka vyšla ve třetí říši ve 12milionovém nákladu. Konec války možná přežily stovky tisíc exemplářů. V Anglii a Spojených státech mají práva na tuto knihu už od 30. let. Je také na internetu. Jinými slovy – ta kniha tady byla a je. A právě proto považuji naši kritickou edici za důležitou,“ uvedl Hartmann.

Adolf Hitler napsal Mein Kampf mezi léty 1924 a 1926. Ve dvou svazcích obsahuje jeho životopis a politický program nacistického hnutí. Velkou část sepsal ve vězení v Landsbergu na Lechu, kde seděl po nezdařeném pokusu o puč v Mnichově.

„Při přípravě této edice jsem si uvědomil, jak hodně je v této knize obsažená jeho pozdější zločinecká politika. Byl jsem šokovaný tím, jak tento člověk už v polovině 20. let byl připravený na válku,“ poznamenal Hartmann, podle kterého nepřinesl Adolf Hitler žádné nové myšlenky. Posbíral soudobé názory, které se mu hodily.

Kniha Adolfa Hitlera Mein Kampf. Vydání z roku 1940 | Foto: Reuters

„Kde je Hitler původní a originální, je právě ta montáž dobových názorů. Opírá se v principu o čtyři velké ideje: rasa, prostor, diktatura a násilí,“ doplnil Hartmann.

Německá ministryně školství chce toto vydání Mein Kampf zařadit do školních osnov. Filozof a politolog Daniel Kroupa dodává, že například čeští studenti vědí o totalitních režimech jen málo.

„Tito mladí lidé se potom snadno mohou stát nástrojem různé propagandy, zejména ve chvílích, kdy hledají svoji identitu. Pak pochodují ulicí a vykřikují nacistická hesla, hlásí se k tomu hnutí a netuší, že bylo zaměřeno nejen proti Židům, ale i proti Slovanům. A mnozí z těch, kteří pochodují, by možná skončili za druhé světové války v koncentračních táborech,“ upozorňuje.

Odkud přišly antisemitské názory?

Tým historiků dohledává Hitlerovy zdroje, dokládá původ antisemitských názorů, rekonstruuje tehdejší společenskou atmosféru a proti Hitlerovým jednostranným a mylným názorům staví fakta.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Kritická vydání jako symbol fungovat nemohou,“ myslí si o novém vydání Mein Kampf filozof a politolog Daniel Kroupa

„Hitlerova kniha je v určitém smyslu patologicky egocentrická. Začíná jeho životopisem a z popisování svého života odvozuje novou politickou vizi a nový náhled na svět. Byl velmi zahleděný sám do sebe. To také vysvětluje, proč pozdější absolutní diktatura byla tak fixována na jeho osobu,“ dodal Hartmann.

Četba této knihy není vůbec záživná, ani stylisticky, natož obsahově. Christian Hartmann se tedy vůbec neobává, že by se z ní stal bestseller. Podle něj je ale důležité mít tuto knihu zpracovanou s detailním kritickým komentářem.

Podle Jana Charváta, odborníka na extremismus z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, by nemělo smysl vydání Mein Kampf zakazovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

„Mezi texty, se kterými současná extrémně pravicová scéna pracuje, Mein Kampf nepatří,“ říká odborník na extremismus Jan Charvát z FSV UK

„Ta kniha je dlouhodobě na internetu, takže kdo se s ní chtěl seznámit, ten už to nepochybně učinil,“ upozornil.

Kniha je podle Charváta důležitá hlavně pro studenty a zájemce o historii. Ani podle něj nehrozí, že se z ní stane bestseller.

„Zaujmout samozřejmě do jisté míry může, ale je poměrně velmi výrazně zakořeněná v historii, což znamená, že k dnešku pro někoho, kdo by se chtěl nechat radikalizovat, toho zase tolik říct nemá,“ vysvětlil.

Znovu vychází Mein Kampf. Přináší riziko, nebo poučení z minulosti?

Číst článek

V roce 2010 řešil Městský soud v Praze případ údajně neoprávněného vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf. Žalobu na společnost KMa podalo Bavorsko držící autorská práva.

Spor se týkal tří různých variant knihy nacistického vůdce, které se na pultech českých knihkupectví objevily v předchozích letech. Nakladatelství muselo podle rozhodnutí soudu stáhnout všechna vydání z prodeje.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme