V Německu vznikne databáze podezřelých z terorismu

V Německu dostala zelenou databáze, která bude shromažďovat informace o osobách podezřelých z terorismu. Na jejím vzniku se dohodli ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí. Do databáze bude mít přístup policie i německé tajné služby. Debatu o novém systému urychlily nedávné nezdařené útoky na regionální vlaky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Protiteroristická databáze by měla mít dvě části. První, otevřená, by měla obsahovat jen totožnost osob. Ve druhé, tajné, by se pak měly shromažďovat informace o náboženském vyznání, zahraničních cestách podezřelých nebo o tom, jestli jsou dotyční držiteli zbraně. Tyto informace by měly být dostupné jen na zvláštní žádost nebo ve výjimečných situacích.

Šlesvicko-holštýnský ministr vnitra Stegner si pochvaluje, že dohodnutá varianta databáze je v souladu s ústavou a navíc neohrožuje zdroje, odkud citlivé informace pocházejí. Celkem by údaje související s terorismem mělo do systému dodávat 37 německých úřadů a institucí.

Přístup k informacím by měly mít německé zpravodajské služby, zemské kriminální úřady i celní úřad vyšetřování. Návrh zákona o vzniku databáze teď má vypracovat spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme